Ja përfitimet shëndetësore të xhenxhefilit

364

Gazeta Telegraf/

Përfitimet shëndetësore të
xhenxhefilit njihen janë njohur që më përpara nga kinezët e lashtë  ndërsa
bota vetëm tani është duke zbuluar vetitë e mrekullueshme të këtij produkti.

Plot me kalium dhe mangan,
përgjegjës për punën e duhur të zemrës, xhenxhefili është përbërës që duhet t’i
kushtoni vëmendje, në qoftë se keni dëshirë të mbeten të shëndetshëm.

Krahas zemrës, xhenxhefili
është i shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar dhe për shkak të përmbajtjes
së tij mund të mbrojë lëkurën, flokët, dhëmbët dhe thonjtë.

Është i pasur me vitaminat
A, C dhe E, ashtu edhe me vitaminin B dhe minerale të tjera si magnez, fosfor,
hekur, zink, kalcium dhe beta karoten.

Xhenxhefili është provuar
për të trajtuar me sukses problemet e nyjeve nga një studim të publikuar në
Phytotherapy Research.

Plus, xhenxhefili ka qenë
shumë efektiv në parandalimin e migrenës dhe dhimbjeve kronike të kokës.

Për të marrë maksimumin nga
xhenxhefili, ju mund të mësoni nga receta e mëposhtme se si të përgatisni ujin
me xhenxhefil që do të kurojë dhimbjen tuaj të kokës, problemet me zemër dhe
dhimbjet e muskujve.

Përbërësit:

1-2  rrënjë të freskëta
xhenxhefili

3 gota ujë

Gjysmë limoni

Mjaltë të papërpunuar

Përgatitja:

Grijeni xhenxhefilin imët.
Hidhni 2-3 gota me ujë dhe lëngun e  shtrydhur të limonit. Së fundi,
shtoni mjaltin. Ilaç është gati dhe ju mund të konsumoni atë në baza ditore.