E thonë studiuesit: Mos i hidhni bishtat e qershive, ja përfitimet e tyre shëndetësore

329
Sigal

Të gjithë i hedhim bishtat e qershive, duke mos e ditur që janë shumë shëruese!

Studiuesit ngrenë alarmin duke thënë se: Bishtat e qershive janë shumë të mirë për veshkat dhe kanalet urinare, por mund të ndihmojnë edhe në rastin e gurëve në veshka.

Përgatitet shumë thjesht, por kërkohet që bishtat të thahen mirë në diell, pastaj në një litër ujë zihet në grusht bishta.

Lëngu i mbuluar me kapak duhet të qëndrojnë një orë dhe pastaj të kullohet.

Pihet 3 – 4 herë në ditë.

Çaji mund të ëmbëlsohet me mjaltë.