Sulmi i Iranit kundër Izraelit/ Rama dënon agresionin: Qëndrojmë në solidaritet me popullin izraelit

23
Sigal

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka dënuar agresionin ushtarak të Iranit me dronë dhe raketa, të ndërmarrë mbrëmjen e së shtunës kundër Izraelit. Me një reagim në platformën sociale  “X”, shefi i qeverisë shqiptare thotë se dënon sulmin e paprecedentë të ndërmarrë kundër Izraelit, ndërsa shprehet se Shqipëria solidarizohet me popullin izraelit.

“Shqipëria dënon ashpër sulmin e paprecedentë të nisur nga Irani kundër Izraelit, i cili përbën një kërcënim për të destabilizuar rajonin në mënyrë të pakthyeshme. Ne qëndrojmë në solidaritet me popullin izraelit dhe mbështesim plotësisht përpjekjet e partnerëve tanë drejt de-përshkallëzimit. Shqipëria mbron përmbajtjen dhe thekson nevojën kritike për një armëpushim në Gaza, duke u siguruar që të gjithë pengjet të mund të kthehen të sigurt në shtëpi.”