Sulltanët politikë dhe listat për deputetë në Parlamentin e ri

1540
Sigal

Ja deputetët e mundshëm të Kuvendit të ri, deputetët që u “dogjën” dhe cilët janë deputetët që do betohen për herë të parë

Në listat e shpallura zyrtarisht nga partitë politike për kandidaturat për deputetë për Kuvendin e ri, ajo që bie në sy është se, Kryetari i PS-së, Edi Rama do të kandidojë për herë të parë si deputet. Mirëpo, karakteristikë është se Edi Rama nuk do të kandidojë në Qarkun ku do të jetë edhe Kryetari i PD-së, Sali Berisha. Karakteristika e dytë, e kandidaturave të shpallura është se në listat e PD-së, u përfshinë në renditjen e sigurt edhe kryetarët e partive aleate të koalicionit të djathtë, sikurse Idrizi, Mediu, Shehi, Spahia, Ndoka, ndërsa u përjashtuan nga listat e PS-së, kryetarët e partive aleate, sikurse Gjinushi, Milo, Koçi.

Lista e kandidatëve të Partisë Socialistë, 23 Qershor 2013

Lista e deputetëve të PS-së,

 Qarku Vlorë

EDI KRISTAQ RAMA

VALENTINA ABEDIN LESKAJ

KOÇO THEODHORI KOKEDHIMA

LUIZA MIHAL XHUVANI

FATMIR AVNI TOCI

NDREA THEOFAN MARTO

EDMOND DHIMITRAQ LEKA

SHUAIP VELEDIN BEQIRI

MIRA QEMAL SHEHU

SHEME KAMBER LULO

SOKOL MAZE BANA

GENCI SERVET KOJDHELI

NEIME MYSLIM GJIKA

NORETA THANAS KALCUNI

INES KOSTANDIN STASA

Qarku Lezhë

MIMI PJETER KODHELI

ARMANDO NDUE PRENGA

ARBEN NDUE NDOKA

NDREC NDUE DEDA

MEJREME IBRAHIM DELISHI

EDUART MARK NDOCAKASTRIOT FILIP PIROLI

MIRELA ZEF NELI (SYKU)

Qarku Berat

FIDEL BAHRI YLLI

ERMONELA KOCO VALIKAJ (FELAJ)

EDUARD PAJTIM SHALSI

EDUART LAVER BEJKO

ARTAN ADIL LAME

STAVRI SOTIR CECA

ERJON SOKRAT KERI

ANILA ESTREF AGALLI

ALMA TOMOR KULE

Qarku DIBËR

SHKELQIM ISLAM CANI

ULSI QERIM MANJA

HASAN MEHMET CENIARBEN DILAVER KESHI

ASHIM RAMADAN DOMA

EZMERINA BARDHYL HOXHA

Qarku DURRËS

BLENDI PULLUMB KLOSI

KLODIANA FATMIR SPAHIU

ILIR HAMID BEQAJ

NAMIK HAMZA DOKLE

GENTIAN KASTRIOT BEJKO

ARTUR XHEK BUSHI

SHKELQIM BESIM TROPLINI

JURGIS SHEFQET CYRBJA

SOKOL ISLAM SULA

ARDIAN REXHEP KOKOMANI

GAZIM ADEM AGASI

TAULAND ZEQIR XHERAJ

ERALD AGRON HASANAJ

ESMERALDA MUHAMET SHKJAU

Qarku ELBASAN

BEN KRISTAQ BLUSHI

DAMIAN LEKE GJIKNURI

EVIS KOLE KUSHI

ALFRED BESIM PEZA

TAULANT KASEM BALLA

MUSA REXHEP ULQINI

ARBEN VASIL KAMAMI

ILIR TOMORR BEJTJA

LULJETA ABEDIN ARAPI

AGIM SALI LEKA

KASTRIOT HASAN GURRA

MEHDI METAN PEPA

ALTIN EMIN AGO

YMER RAMAZAN TOLA

ROVENA SELIM BEQIRAJ

SOKOL PETRIT SKURA

Qarku GJIROKASTËR

ARBEN NEVRUZ AHMETAJ

ERION LUAN VELIAJ

ANASTAS MIHAL ANGJELI

VLADIMIR LLUKAN KOSTA

DASHAMIR FAIK KAMBERI

Qarku KORÇË

BASHKIM MUHAMET FINO

ARTA AGIM DADE

OLTA ANXHELO XHACKA

ILIRIAN ANESTI PENDAVINJI

ILIR TELHA XHAKOLLI

YLLI MIHALLAQ PETRAJ ZICISHTI

ARDIT PETRIKA KONOMI

ARTUR ENVER PORPOLLOGU

ANA SULEJMAN VERUSHI

ADRIATIK FETA BRACE

ZAMIRA STAVRI BEQIRAJ (KITA)

ILIR CELIK TORRA

NADA PANDO NASTO

Qarku KUKËS

VEXHI ADEM MUCMATAJ

LAVDIM MURAT ELEZI

RAM ZEQIR HOXHAJ

ADEM AHMET LALA

Qarku SHKODËR

MIMOZA QAZIM HAFIZI

TOM GJEKE DOSHI

PAULIN NIKOLLE STERKAJ

NAMIK SKENDER KOPLIKU

SAIT JAKUP FISHTA

GENTIAN KIN PALAJ

NIKOLL MARASH DEDA

ROZAFA SHEUQET ZMIJANEJ

MEGI GJON AJTYRESA

DJANA BEKTASH BEJKO

ZEF NIKOLL CUNI

PAL PLLUMB LERA

JANKO ANDRO SHELÇAJ

Qarku TIRANË

PANDELI SOTIR MAJKO

SAIMIR BASHKIM TAHIRI

VASILIKA LLAMBI HYSI

DITMIR SULEJMAN BUSHATI

FATMIR SEZAI XHAFAJ

LINDITA LLESH NIKOLLA

BESNIK MITAT BARAJ

XHEMAL MYSLIM QEFALIA

SADRI ISMAIL ABAZI

PARID NEZMI CARA

SPARTAK IBRAHIM BRAHO

ARTAN ILIA GACI

PJERIN ZEF NDREU

RAKIP BAJRAM SULI

MILENA FATOS HARITO

DASHAMIR MYSLYM PEZA

ENKELEJDA HAMIT SHKRELI

ERVIN ALFRED BUSHATI

BLEDAR MELSED DORACAJ

ALFRED MALIQ DALIPI

SADI MEHDI VORPSI

BLERINA GURI GJYLAMETI

PETRIT SAMI VARGU

ARBEN HASAN SEFERAJ

SHAQIR SADIK SHEHU

BLENDI SHABAN NALLBANI

ERJETA LULZIM ALHYSA

RODOLF LLAMBI XHILLARI

IBRAHIM MEHMET KALEMI

AFRIM XHEMAL QENDRO

AZBI REXHEP ARAPI

LAVDRIM RRAHMAN SAHITAJ

PETRIT LEK DESKAJ

BESIM RESHIT RUCI

Qarku FIER

GRAMOZ RUCI

ERJON BRACE

EGLANTINA GJERMENI

ILIRJAN CELIBASHI

ARMANDO SUBASH

ARBEN CUKO

PIRRO LUTAJ

MAJLINDA BUFI

ERVIN KOCI

ANDUEL XHINDI

BUJAR CELA

XHEVIT BUSHI

ARTUR COBANI

ADELINA RISTA

ANTONETA DHIMA

LINDITA BUXHELI

Emrat e kandidatëve, të cilët (mund) të jenë deputetë

Gramoz Ruçi

Erjon Braçe

Eglantina Gjermeni

Ilirjan Celibashi

Armando Subashi

Arben Çuko

Pirro Lutaj

Majlinda Bufi

Ervin Koçi

EDI KRISTAQ RAMA

VALENTINA ABEDIN LESKAJ

KOÇO THEODHORI KOKEDHIMA

LUIZA MIHAL XHUVANI

FATMIR AVNI TOCI

NDREA THEOFAN MARTO

MIMI PJETER KODHELI

ARMANDO NDUE PRENGA

ARBEN NDUE NDOKA

FIDEL BAHRI YLLI

ERMONELA KOCO VALIKAJ (FELAJ)

EDUARD PAJTIM SHALSI

EDUART LAVER BEJKO

SHKELQIM ISLAM CANI

ULSI QERIM MANJA

BLENDI PULLUMB KLOSI

KLODIANA FATMIR SPAHIU

ILIR HAMID BEQAJ

NAMIK HAMZA DOKLE

GENTIAN KASTRIOT BEJKO

BEN KRISTAQ BLUSHI

DAMIAN LEKE GJIKNURI

EVIS KOLE KUSHI

ALFRED BESIM PEZA

TAULANT KASEM BALLA

MUSA REXHEP ULQINI

ARBEN VASIL KAMAMI

ARBEN NEVRUZ AHMETAJ

ERION LUAN VELIAJ

ANASTAS MIHAL ANGJELI

VEXHI ADEM MUCMATAJ

MIMOZA QAZIM HAFIZI

TOM GJEKE DOSHI

PAULIN NIKOLLE STERKAJ

NAMIK SKENDER KOPLIKU

PANDELI SOTIR MAJKO

SAIMIR BASHKIM TAHIRI

VASILIKA LLAMBI HYSI

DITMIR SULEJMAN BUSHATI

FATMIR SEZAI XHAFAJ

LINDITA LLESH NIKOLLA

BESNIK MITAT BARAJ

XHEMAL MYSLIM QEFALIA

SADRI ISMAIL ABAZI

PARID NEZMI CARA

SPARTAK IBRAHIM BRAHO

ARTAN ILIA GACI

PJERIN ZEF NDREU

RAKIP BAJRAM SULI

MILENA FATOS HARITO

Emrat, të cilët mund të jenë deputetë të rinj

26 kandidatë, mund të jenë deputetët e rinj në grupin e ri parlamentar të PS-së, ku, në dallim nga lista e koalicionit të djathtë, në listën e kandidatëve të PS-së nuk përfshihet asnjë kryetar i partive opozitare. Dhe 20 prej këtyre, do  të jenë për herë të parë deputetë në karrierën e tyre politike.

Ilirjan Celibashi

PJERIN ZEF NDREU

RAKIP BAJRAM SULI

MILENA FATOS HARITO

PARID NEZMI CARA

SPARTAK IBRAHIM BRAHO

LINDITA LLESH NIKOLLA

NAMIK SKENDER KOPLIKU

ANASTAS MIHAL ANGJELI

VEXHI ADEM MUCMATAJ

MIMOZA QAZIM HAFIZI

ERION LUAN VELIAJ

MUSA REXHEP ULQINI

ARBEN VASIL KAMAMI

EVIS KOLE KUSHI

ALFRED BESIM PEZA

GENTIAN KASTRIOT BEJKO

ILIR HAMID BEQAJ

EDUART LAVER BEJKO

SHKELQIM ISLAM CANI

ULSI QERIM MANJA

ARBEN NDUE NDOKA

NDREA THEOFAN MARTO

KOÇO THEODHORI KOKEDHIMA

EDI KRISTAQ RAMA

Majlinda Bufi

 Të zhgënjyerit e PS-së

Nga publikimi zyrtar i listave të PS-së, u zhgënjyen shumë e shumë politikanë, të cilët kishin marrë njëfarë sigurie se do të përfshiheshin në listat e PS-së, sikurse Elisa Spiropali, Keti Bazhdari, Agron Duka, Fatos Klosi, Petro Koçi, por edhe Skënder Gjinushi, Paskal Milo. Madje, Agron Duka, edhe pse ishte në hartimin e programit të Rilindjes për Bujqësinë, sa mori vesh që nuk do të jetë në listat e PS-së, menjëherë u bë pjesë e listave të PR-së, në koalicionin e djathtë.

Reagimi.

Elisa Spiropali, Kryetarja e FRESSH-it, reagoi në Facebook, duke shkruar: “Unë Elisa Spiropali nuk jam në politikë për ta kaluar kohën duke pritur të më heqin a vene emrin nëpër lista. Si Kryetare e FRESSH-it, duke kërkuar, aq sa më përket, ndjesë që FRESSH nuk do përfaqësohet në Parlamentin shqiptar, shpreh keqardhjen dhe indinjatën time për faktin se mijëra të rinj idealistë, dinjitozë, seriozë, atyre vetë u është ngushtuar hapësira për të garuar dhe përfaqësuar, dhe as nuk do kenë model të tyre përfaqësimi në Parlament, përmes angazhimit dhe kontributit.”

Ndërsa Keti Bazhdari shkruan: “Ndjej përgjegjësi në zhgënjimin tuaj, ndoshta për faj të sqarimeve të pathëna nga ana ime, por një gjë kam të sigurtë që do të jem gjithmonë në mbrojtje të kauzës së drejtë, të njerëzve në nevojë”.

 Të larguarit deputetë nga Edi Rama

3 deputetët e PS-së, që u larguan nga PS-ja, Kastriot Islami për shkak se u përjashtua  nga PS-ja, Dogjani e Kadeli, për shkak se nuk u përfshinë në listën e re të kandidimit, kanë kaluar në PD, madje, me votën e tyre, u dhanë së djathtës maxhorancën qeverisëse. I pari, që sapo mësoi se nuk do të ishte në listat e PS-së, ishte Marko Bello, e cili haptazi akuzoi Edi Ramën,që e largoi me kapriçon e tekanjozit, ndërkohë që fut nga oxhaku, ata të dështuar që socialistët i kanë përzënë nga dera. Mirëpo, tronditja më e madhe erdhi me përjashtimin nga lista të Arben Malaj, Arben Isaraj dhe Ilir Gjonit.

Arben Malaj: “Jam i bindur se po paguaj çmimin për atë qëndrim që jo vetëm në mënyrë individuale kam mbajtur publikisht. Në thelb të saj është lista e të besuarve të nënshtruar dhe jo e socialistëve të përkushtuar. Ky nuk është fundi im në politikë, pasi kam vendosur të dal si kandidat i pavarur. Mendoj që ky do të jetë fundi i neodiktatorëve në politikë. Rama rrezikon të ketë fatin e PASOK në Greqi e partitë e majta në vendet e tjera. Për këtë e kam paralajmëruar”.

Fatos Nano: “Ky është një mesazh që të gjithë të bëhen të pavarura nga klanet e politikës shqiptare, errësirës, nga klanet e interesave që nuk po arrijnë të bëjnë transparencë. Është i qartë motivi që më sjell në mbështetje dhe në krah të Malajt. Është angazhim parimor, nuk ka asgjë të errët, nuk ka ndonjë interes më të vogël se sa mbrojta e parimeve, standardeve që mund ta nxisin zhvillimin europian të Shqipërisë.”

Besnik Mustafaj, reflekton ndaj përjashtimit të Arben Malaj nga listat e PS-së, duke shkruar në Facebook-un e vet. “Sot do të dëshiroja të isha votues në Qarkun e Vlorës për të mbështetur Arben Malajn. Vendimi i tij për të dalë i pavarur në këto zgjedhje është një hap që shkon shumë përtej interesit të tij për të vazhduar karrierën. Ky vendim do të përbëjë një shembull emancipues për krejt kulturën politike shqiptare. Të paktën unë kështu e shoh. Fitorja e tij do të tregonte se shoqëria shqiptare po jep shenjat e një pjekurie të domosdoshme për të zgjedhur si përfaqësues njerëz që mendojnë. Boll me kokëtulë që vetëm ulin sytë e ngrenë dorën!”

Ilir Gjoni: Ta fitojmë betejën që kemi para, me kryetarin merremi pas 24 Qershorit!

Ilir Gjoni shkruan se: “Kryetari nuk e ka të arsyeshme që të isha anëtar i kooperativës së tij, që gjithsesi ngeli e tipit të ulët. Me kryetarin merremi pas 24 qershorit. Më thanë që kryetari e paskësh çështje personale me mua. Kjo ma lehtëson shumë punën, pasi qyqari nuk e di se fisi e miqësia ime nga veriu në jug mund ta mbysin vetëm me pështymë pavarësisht gjatësisë së tij”.

 Arben Isasaj: “Rama është midis Zogut e Enverit”

Edhe deputeti Arben Isaraj, njëherësh anëtar i Kryesisë së PS-së, pasi mësoi se nuk do të kandidonte, mësohet t’i ketë thënë Ramës: “Zogu i hoqi gjyshit tim pensionin, ndërsa Enveri hoqi babin nga puna. Ti që je mes Zogut dhe Enverit po më heq nga listat”.

 “25 deputetët e PS që mbetën jashtë listave ose ndodhen në pjesën e rrezikut”

 Grupi aktual parlamentar i PS-së është reformuar, ndërsa kanë mbetur jashtë listave, ose në zonën e rrezikut në listë plot 25 ligjvënës. Më poshtë lista e plotë e emrave të djegur. Emrat që mbetën jashtë, ose u vendosën në zonë humbëse:

Agim Leka

Albert Çaçi

Alfred Dalipi (në zonë rreziku)

Auron Tare Arben Isaraj

Arben Malaj

Astrit Beci

Dashamir Peza  (në zonë rreziku)

Eltar Deda

Enkelejda Shkreli (në zonë rreziku)

Paulina Hoxha

Ervin Koçi (në zonë rreziku)

Et’hem Ruka

Gazmir Bizhga

Hazir Gashi

Ilir Bejtja (në zonë rreziku

Ilir Gjoni

Marko Bello

Ndue Kola

Qemal Minxhozi

Shegush Ligori

Skender Hasa

Ndrec Dedaj (në zonë rreziku)

Arion Muçaj

Anduel Xhindi (në zonë rreziku

Edison Konomi

 Lesi: Berisha më ‘preu’ në besë, përfshiu në lista krerët e partive të vogla

Kreu i Lidhjes Demokristiane, Nikollë Lesi ka akuzuar Kryeministrin Berisha se ka shkelur marrëveshjen e koalicionit parazgjedhor, pasi ka përfshirë në listën e kandidatëve për deputetë të PD-së edhe krerët e partive të vogla.  Lesi shprehu zhgënjimin për Berishën, që sipas tij e ‘preu në besë’, duke paralajmëruar se do të konkurrojë në listën e partisë së tij në Tiranë.

“Berisha dobëson pozitat e Topallit, i imponon edhe listën e Shkodrës”

Kryeministri Sali Berisha duket se ka vendosur të dobësojë edhe pozicionin e Kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli, duke i imponuar listën e Qarkut të Shkodrës. E përjashtuara e parë është Arenca Trashani e njohur si mbështetëse e Topallit ashtu sikurse edhe Astrit Bushati. Përjashtimit nuk i ka shpëtuar as Ramiz Çobaj dhe Gjok Uldedaj të vendosur në fund të listës duke jua bërë të pamundur zgjedhjen si deputetë. Berisha ka imponuar emrat e Helidon Bushatit, Voltana Ademit, Nard Ndokës e Gjovalin Bzhetës.  Në mbledhjen e Kryesisë  së kaluar mësohet se ka patur tension në diskutimin për listën e Shkodrës ndërsa Topalli është larguar një moment nga mbledhja dhe është kthyer pas 15 minutash.

Lista zyrtare e kandidatëve të Partisë Demokratike

QARKU TIRANË

Sali Berisha

Myqerem Tafaj

Majlinda Bregu

Halim Kosova

Florion Mima

Gerti Bogdani

Dashamir Shehi

Jorida Tabaku

Edi Paloka

Keltis Kruja

Kastriot Islami

Asllan Dogjani

Visar Zhiti

Arben Qirjako

Gent Deliallisi

Tritan Shehu

Ilir Rusmali

Jemin Gjana

Lajla Përnaska

Gazmend Dibra

Kreshnik Çollaku

Rajmonda Bulku

Kreuza Leka

Shkëlqim Hoxha

Fetah Hasani

Ervin Minarolli

Elvana Hana

Grida Duma

Ivi Kaso

Andia Pustina

Sahit Dollapi

Krenar Alimehmeti

QARKU DURRËS

Eduart Halimi

Igli Cara

Albana Vokshi

Gent Strazimiri

Oerd Bylykbashi

Osman Metalla

Vullnet Topalli

Lufter Xhuveli

Kseanela Myderizi

Zamir Ramadani

Merita Bakiu

Arian Dedei

Mirlinda Çeka

QARKU ELBASAN

Arben Imami

Eduard Selami

Ardian Turku

Luçiano Boçi

Dashnor Sula

Arbjola Halimi

Aurel Bylykbashi

Irena Progni

Rrahim Çota

Mati Çela

Zamir Muzhaqi

Medi Shehu

Hysen Moli

Muharrem Kajolli

Bujar Cakani

QARKU KORÇË

Ridvan Bode

Eleina Qirici

Edmond Spaho

Fatmir Mehdiu

Gjergji Papa

Fatbardh Kadilli

Leonard Olli

Viktor Duro

Ledina Aliolli

Sorina Koti

Adriana Hoxha

Artan Zaimi

QARKU DIBËR

Sherefedin Shehu

Bedri Hoxha

Roland Keta

Ekrem Spahia

Rrahim Kaleci

Dhurata ÇupI

QARKU BERAT

Genc Pollo

Astrit Veliaj

Lefter Maliqi

Mehmet Xheka

Çaush Qato

Fatbardha Bullari

Hafize Skendo

Nevila Haznedari

QARKU LEZHË

Aldo Bumçi

Gjovalin Kadeli

Albina Deda

Vasil Bicaj

Mhill Fufi

Artan Bushi

Zef Maci

QARKU SHKODËR

Jozefina Topalli

Helidon Bushati

Voltana Ademi

Nard Ndoka

Gjovalin Bzheta

Ndue Paluca

Bardh Spahia

Gjok Uldedaj

Ramiz Çobaj

Merita Gradeci (Ahmetagaj)

Armir Grimaj

QARKU GJIROKASTËR

Genc Ruli

Spiro Ksera

Alije Kokalari

Veledin Zaçe

Arjan Kasaj

QARKU KUKËS

Flamur Noka

Besnik Dusha

Alban Zeneli

Ismet Jaku

Mimoza Hajdarmataj

QARKU FIER

Sokol Olldashi

Mesila Doda

Kozma Dashi

Shpëtim Idrizi

Bedri Mihaj

Myslim Murrizi

Florjan Dani

Ibrahim Morina

Tomor Allkushi

Ilir Bele

Ramadan Krasniqi

Irma Idrizi

Alketa Lugaj (Xhemali)

Saimir Korreshi

Ketrin Xhika

Agim Isufaj

QARKU VLORË

Astrit Patozi

Arben Ristani

Liljana Elmazi

Ardjan Kollozi

Leonard Sinani

Ylli Piro

Vesel Koçia

Hysni Sharra

Shkëlqim Lepenica

Daniela Beqiri

Manjola Nikollo

Fejzi Ali

Lorena Kore

35 deputetët e Partisë Demokratike që nuk do të jenë më në Parlament

Kryeministri Sali Berisha ka djegur 35 prej deputetëve aktual të Partisë Demokratike. Një pjesë e tyre nuk janë fare në listat e kandidatëve, ndërsa pjesa tjetër janë pozituar në pjesën humbëse të listës.

Adriana Gjonaj

Arenca Trashani

Astrit Bushati

Vath Tabaku

Enkelejd Alibeaj

Fatbardh Kadilli  (zone rreziku)

Fatos Beja

Fatos Hoxha

Gjok Uldedaj  (zone rreziku)

Ramiz Çobaj

Ndriçim Babasi

Ilir Bano

Ilir Rusmali  (zone e rrezikuar)

Jemin Gjana

Kreshnik Çipi

Lajla Pernaska

Ledina Aliolli

Leonard Demi

Luan Skuqi

Mark Marku

Osman Metalla  (zonë e rrezikuar)

Paulina Hoti

Rajmonda Bulku

Rrahim Çota

Selami Xhepa

Sybi Hida

Tritan Shehu  (zonë e rrezikuar)

Vasillaq Ngresi

Viktor Gumi

Ylli Lama

Koço Barka

Aurel Bylykbashi (zonë e rrezikuar)

Mehmet Xheka (zonë e rrëzikuar)

Ismail Hoxha

Rajmond Hoxha

 

Ja kush mund të jenë deputetët e ardhshëm të koalicionit të djathtë

Sali Berisha

Myqerem Tafaj

Majlinda Bregu

Halim Kosova

Florion Mima

Gerti Bogdani

Dashamir Shehi

Jorida Tabaku

Edi Paloka

Keltis Kruja

Kastriot Islami

Asllan Dogjani

Visar Zhiti

Arben Qirjako

Gent Deliallisi

Eduart Halimi

Igli Cara

Albana Vokshi

Gent Strazimiri

Oerd Bylykbashi

Osman Metalla

Vullnet Topalli

Arben Imami

Eduard Selami

Ardian Turku

Luçiano Boçi

Dashnor Sula

Arbjola Halimi

Aurel Bylykbashi

Ridvan Bode

Eleina Qirici

Edmond Spaho

Fatmir Mehdiu

Gjergji Papa

Fatbardh Kadilli

Sherefedin Shehu

Bedri Hoxha

Roland Keta

Ekrem Spahia

Genc Pollo

Astrit Veliaj

Lefter Maliqi

Aldo Bumçi

Gjovalin Kadeli

Albina Deda

Vasil Bicaj

Jozefina Topalli

Helidon Bushati

Voltana Ademi

Nard Ndoka

Gjovalin Bzheta

Ndue Paluca

Bardh Spahia

Genc Ruli

Spiro Ksera

Flamur Noka

Besnik Dusha

Alban Zeneli

Sokol Olldashi

Mesila Doda

Kozma Dashi

Shpëtim Idrizi

Bedri Mihaj

Myslim Murrizi

Astrit Patozi

Arben Ristani

Liljana Elmazi

Ardjan Kollozi

Deputetët e rinj të koalicionit të djathtë

31 deputetë të rinj mund të jenë në listën e koalicionit të djathtë, nga këta 3 do të jenë kryetarë të partive aleate, Dashamir Shehi, Nard Ndoka, Ekrem Spahia. Nga këta, 24 do të jenë për herë të parë deputetë, në karrierën e tyre politike.

Ardjan Kollozi

Liljana Elmazi

Arben Ristani

Bedri Mihaj

Myslim Murrizi

Kozma Dashi

Besnik Dusha

Alban Zeneli

Helidon Bushati

Voltana Ademi

Nard Ndoka

Gjovalin Bzheta

Ndue Paluca

Bardh Spahia

Albina Deda

Vasil Bicaj

Astrit Veliaj

Roland Keta

Ekrem Spahia

Eleina Qirici

Arbjola Halimi

Eduard Selami

Vullnet Topalli

Oerd Bylykbashi

Visar Zhiti

Arben Qirjako

Gent Deliallisi

Keltis Kruja

Dashamir Shehi

Jorida Tabaku

Halim Kosova

Kandidatët e LSI-së, të cilët mund të dalin të sigurt deputetë

Nga listat eLSI-së, të cilët mund të dalin të sigurt deputetë, janë:

Ilir Meta, Petrit Vasili, Lefter Koka, Petrit Vasili, Nasip Naço. E diskutueshme është kandidatura e Monika Kryemadhit në Qarkun e Lezësh, e cila edhe mund të fitojë, ngaqë kryetari i Bashkisë së Lezhës është përfaqësuesi iLSI-së por kjo mund të rrezikojë mandatin e tretë të PS-së, pasi e majta ka fituar 3 mandate në 2009-n. Por, nuk përjashtohet mundësia që e majta, PS-LSI të fitojnë 4 mandate.   Në listat e PS-së, është Spartak Braho, i cili është në renditjen e sigurt. Por flitet, se në kandidaturat e para që prezantoi Edi Rama, si emra të rinj, flitet se ato janë pjesë e marrëveshjes Rama-Meta, pra, disa nga këto kandidatura, mund të jenë pjesë e grupit parlamentar tëLSI-së. Kështu, LSI-ja, mund të ketë një grup parlamentar prej 8-10 deputetë.

 Surprizat e mundshme me Topin dhe Spahinë

Përsa i përket mundësisë të fitimit të mandatit nga Bamir Topi, si kandidat i FRD-së dhe Kreshnik Spahisë si kandidat i AK-së, të cilët do të përballen në Qarkun e Tiranës, mund të jenë të barabarta, dhe me mundësi mbi 70 %, të probabilitetit, për të fituar. Mirëpo, Kodi Zgjedhor, i vendos në kushte të vështira, pasi FRD-ja dhe AK-ja do të kandidojnë më vete, në asnjë koalicion me partitë e mëdha. Edhe nëse fitojnë Topi e Spahiu, mund të marrin mandatin nga të dy koalicionet, pa prishur baraspeshën midis tyre, por mund të ndikojnë më vonë në shumatoren qeverisëse.