Malaj i përvishet Baton Haxhiut: Qenke kthyer në analist që shërben si “pica taxi”. Rama kriminalizoi qeverisjen dhe vrau demokracinë

299
Sigal

Ish-ministri socialist Arben Malaj ka reaguar pak me pare ndaj nje analize te Baton Haxhiut  duke ju kunderven argumentave te tij. 

E pa besueshme Baton Haxhiu nje “dashnor i zjarrte i lirise dhe demokracise” sipas vete deklarimeve pompoze, paska mbrritur ne statusin e analisteve qe sherbejne si “Pica Taxi “. Ky eshte nje shkrim qe tregon varferine e analizave dhe te konkluzioneve. Ky eshte nje sherbim qe turperon dhe jo larteson Ramen. Baton – cdo qeveri dhe aq me shumë Rama me deshtimet e tij nuk ka opozite partite opozitare por popullin e vendit te tij qe e varferoj shpirterisht, ekonomikisht dhe financiarisht. Ai e Vrau demokracine ne Parti, vuri ne kontroll te gjithe pushteti qe edhe ju u pranoni dhe i perligjni.

Rama kriminalizoj qeverisjen, bashkite parlamentin, drejtuesit ne institucione te rendeishme te shtetit shqiptar dhe pastaj kerkon te shfaqet si luftetari me i madh i dekrimnalizmit te parlamentit.

Ai ndertoj modelin ekonimik me oligarket dhe per oligarket dhe serish ju e admironi.

Baton – nuk ka asnje indeks nderkombetare qe te kete bere nje vleresim pozitiv per qevrisjen Rama, vetem perkeqesim, ne lirite dhe te drejtat universale per lirine mendimit te fjales se lire, perkeqesim te lirive politike dhe ekonomike, perkeqesim qe pasuron oligarket dhe varferon te varferit.

I dashur Baton – dyshoj se ozse keni nje hall shume te mall qe katandizseni ne kete stad, ose larg qofte mund te keni filluar te keni probleme te renda ne moralin, Keni demtim dhe reduktim te qelizave qe ormovojne dhe mbrojne demokracine dhe jeni prekur rende nga qelizat vrasetare qe vrasin lirite, demokracite, shpresen dhe te ardhmen e shqipotareve, per ved pak politikaneve oligarke dhe oligarkeve politikane ndonje rpoej te cileve flitet se i sherbeni edhe ju, por konsulenca kur paguhen taksat nuk perben evazion fiskal, ndersa favorizmi i tyre per mashtrime me mallrat e akzizes patjter qe eshte veroimtari kriminale e favorizra nga qeveritaret e babezitur qe ndoshta degjojne dhe keshillat taksa-vjedhese te keshilltareve me dy statuse nje per oligarket dhe nje per politikanet e oligarkve,

Baton me duhet ne menyre dashamirese tju keshilloj te beni kujdes sepse vjedhja e akcizes nuk eshte thjeshte evazion fiskal por veprimtari e organizuar kriminale.

Jane te pa qarta arsyet e dashurise tuaj per udheheqes anti demokratet- autotarianet e deri ne neo diktotarial sic ishte deshtimi i sponsorizuar i Soros per Sakashvilin e Gjeorgjise qe e nisi si reformator dhe e perfundoj si -dhe qe mbeti disa vite edhe pa shtetesi.

Ishte George Soros qe kerkoj ndjese publike per ate investim te gabuar.

I dashur Baton – ish zonja e pare e SHBA Eleonora Ruzvelt qarteson se askush nuk mund te ndjehet i nenvleftesuar pa deshiren e tij. Problemi juaj eshte perse vete nenfleftesoheni ne sherbimet tuaj pica taxi, ndaj udhehqesve qe me pushetin e tyre politike bejne biznes me oligarket qe i paguajne jo keq edhe keshilltaret e tyre seksere qe te blejne disa perfitime te perjetshme per oligarket te cileve ju sherbejne dhe ata i mirepaguajne.