Kryeministri Rama në “Financial Times”: Shqipëria një demokraci adoleshente, ka probleme, por po rritet

217
Sigal

/Gazeta TELEGRAF

Gazeta prestigjoze “Financial Times” ka bërë një analizë të zgjedhjeve të 25 Prillit që u mbajtën në Shqpëri, duke përfshirë dhe një intervistë me kryeministrin Rama. Teksa rendit në mënyrë kronologjike ngjarjet që shënuan fushatën elektorale dhe polarizimin e skajshëm mes aktorëve politikë dhe qëndrimet e presidentit, “Financial Times” citon raportin paraprak të OSBE-së, se partia në pushtet, nxori përparësi të konsiderueshme nga detyra e saj. Rama në fjalën e tij për “Financial Times” u shpreh se kjo është humbja e 5-të për opozitën, dhe i cilësoi problemet me demokracinë, si problemet e një adoleshenti që po shkon drejt maturimit të tij.

“Financial Times”

Duke folur në një intervistë për “Financial Times”, kryeministri Edi Rama tha se zgjedhjet e 25 Prillit, të cilat i ofruan atij një mandat të tretë si Kryeministër i vendit, treguan se kombi po përqafon stabilitetin në tre dekada që prej rrëzimit të sistemit komunist. “Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë,” i tha ai “Financial Times”.  Partia e kryeministrit Edi Rama fitoi 74 nga 140 vende. Por analistët thanë se rezultati hedh poshtë një shoqëri të polarizuar ende duke luftuar për të kapërcyer paralizën politike që ka pllakosur vendin për katër vitet e fundit.  Zgjedhjet në Shqipëri janë përfshirë nga dhuna. Në dekadën e kaluar, qendrat e votimit u sulmuan dhe fletët e votimit u dogjën, me disa incidente fatale. Partitë e opozitës bojkotuan zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe refuzuan të marrin pjesë në parlament, duke bërë që mbështetësit perëndimorë të Shqipërisë BE dhe SHBA të ndërmjetësojnë në një kompromis përpara votimit të muajit të kaluar. Ata negociuan një premtim për të kryer reformën zgjedhore – një kërkesë për hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE. Presidenti Ilir Meta, themeluesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim, ka akuzuar Ramën për drejtimin e një ‘regjimi kleptokratik’ . Zgjedhjet ishin më të buta, por kundërshtarët politikë, kanë denoncuar blerjen dhe frikësimin e votave. Vëzhguesit nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë thanë se, ndërsa sondazhet ishin kryesisht të drejta, “partia në pushtet nxori përparësi të konsiderueshme nga detyra e saj, duke përfshirë kontrollin e administratave lokale dhe keqpërdorimin e burimeve administrative”. Një mbështetës i partisë Socialiste u vra gjatë trazirave në qytetin e Elbasanit. Ajo u ndez pasi Presidenti Ilir Meta, themeluesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), akuzoi Ramën për drejtimin e një “regjimi kleptokratik” që “rrëmbeu të gjitha fuqitë dhe sovranitetin e popullit të Shqipërisë dhe. . . eliminoi të gjithë llogaridhënien ”. Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për rregullsitë zgjedhore dhe kapjen e shtetit: “Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës ankohen për mungesë lirie.” Ai tha se ky refuzim për t’u përfshirë në institucione politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike (PD) dhe LSI. PD përmirësoi pjesën e saj të votave në kurriz të LSI-së. “Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë – tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale – sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh, ” – tha kryeministri Rama.