Gjekmarkaj: Yuri Kim do mbajë anën e shqiptarëve apo të gangsterit që po ju rrëmben çdo gjë?

46

Nga Agron Gjekmarkaj

Teksa Edi Rama shembte sot Teatrin Kombëtar në mënyre mafioze duke përdorur si mburojë panikun, që ndodhi vetë me pandeminë disa gjëra ranë sy po aq sa pluhuri i ndërtesës mbi kufomën e institucioneve shqiptare!

U ndaluan artistë si Budina, Liçaj etj, politikanë si Kryemadhi, Braimallari, Kërpaçi, Kelliçi, qytetarë të ndryshem, por dhuna e policisë simbolikisht performacën e vet më të urryeshme e realizoi me Alfred Lelen gazetarin e publicistin e mirënjohur ! Ai ishte aty siç ja lyp detyra dhe u afrua kur tre police gra po arrestonin një vajzë kur befas disa policë me uniforme e një civil ju hodhën shtazërisht përsipër, i vunë prangat sikur të ishte më i rrezikshmi i krimineleve , e shëtitën duarlidhur përreth godinave teksa dy pjesëtare të forcave speciale i mbanin me forcë kokën ulur!

Sa me zell rraskapites e bën atë sulm policet ndaj një individi kaq të njohur i cili vetëm flet e shkruan siç ja lyp profesioni! Policet e pushtetit janë gati të bëjnë çdo gjë për ta mbrojtura atë nga protestuesit! Skena me Lelën është pamja e përgjithshme e shoqërisë sonë sot! Koka e tij qe tentohej te mbahej e ulur poshtë me dhune është koka e çdo qytetari, e çdo gazetari, e çdo politikani !  Sot jemi në një regjim policor !

Ky regjim shemb çdo gjë trashëgiminë historike e nesër edhe shtëpitë tona, rreh protestues dhe arreston qytetare!  Të gjitha punët e pista Edi Rama po i bën me S’nder Lleshin këtë fare tipi qe paskësh ne gji urrejtje e frustim ndaj gjithë botes ! Këtë burrec të vogël e të mjerë, qe dikur të fuste thonjte ne fyt po ti shaje Sali Berishën e tani jua fut gazetareve, që kritikojnë a reagojnë ndaj  Edi Rames ! Ai pat thëne qe pas çdo polici si shihni fytyrën time! Atë shohim kur rrihen fëmijët, kur hidhet gaz lotsjellës ndaj qytetareve, kur përdoret ideologjikisht policia, kur dhunohen gazetaret! Po Sandër ty shohim, të keqpërdorur, të tjetërsuar , të mjere , të kapur pas një karrigeje si biçim ! Opozita pat lajmëruar që teatri është vija e kuqe ! Kjo vijë u shkel!

Tani ajo se mbron më teatrin po të paktën të mbrojë veten sepse policia e Rames dhe e Sandrit ju shkon edhe në seli! Ky është shtet policor! Këtu s’ka me asnjë institucion! Nuk ekziston politika as parlamentarizmi ekziston vetëm dhuna! Ata që ende e duan lirinë dhe demokracinë duhet ta mbrojnë atë, duke filluar nga Presidenti i Republikës , Kryetari  i Opozitës deri tek qytetari me i thjeshte ! Liria nuk mbrohet me lutje por me rezistence! Një pyetje kam për Yuri Kim a do të marrë anën e shqiptareve apo te gangsterit që po ju rrëmben çdo gjë?!!