Edhe mediat gjermane flasin për protestën e Opozitës

260
Sigal

Protesta e zhvilluar dje nga opozita para Kuvendit të Shqipërisë, ku në një kohë zhvillohej seanca plenare e rradhës, ka tërhequr vëmendjen edhe të mediave gjermane.

ARD në një artikull të saj për zhvillimet në Shqipëri, shkruan se mijëra mbështetës të opozitës u mblodhën para Parlamentit për të protestuar kundër qeverisë së kryeministrit Rama, ndërsa BE tenton të ndërmjetësojë.

Protestuesit akuzojnë qeverinë e kryeministrit Edi Rama për korrupsion. Ata, gjithashtu, deklarojnë se këta politikanë kanë lidhje me krimin e organizuar dhe kërkojnë formimin e një qeverie teknike, e cila do të organizojë zgjedhje të reja. Rama eshtë në detyrë që prej 2013 dhe në 2017 ai mori një mandat të dytë.

Një numër i madh i policisë bllokoi me tela me gjemba perimetrin e godinës. Gjatë këtyre javëve ka patur disa demonstrata. Në një prej tyre pati edhe dhunë. Protestuesit hodhën sende të forta drejt policisë e cila reagoi me gaz lotsjellës.

“Dorëzimi i mandateve pengon funksionimin e parlamentit, është kundër vullnetit të votuesve dhe është kontraproduktive”, deklaroi përfaqesuesja e Politikës së Jashtme Mogerini dhe komisioneri Hahn.

Ata i bënë thirrje opozitës dhe qeverisë të përfshihen në një dialog konstruktiv.

Shqipëria me 2,9 milion banorë, është ndër vendet më të varfra të Europës.

Vendi shpreson të hapë ketë vit bisedimet për anëtarësim në BE.

Artikulli i plotë

Mijëra përkrahës të opozitës u mblodhën para parlamentit për të protestuar kundër qeverisë se kryeministrit Rama. BE tenton të ndërmjetësojë.

Në kryeqytetin shqiptar Tiranë mijëra protestues rrethuan parlamentin për të detyruar dorëheqjen e qeverisë. Një kontingjent i madh i policisë bllokoi me tel me gjemba perimetrin e godinës. Gjatë këtyre javëve ka patur disa demonstrata. Në një prej tyre pati edhe dhunë. protestuesit hodhën sende të forta drejt policisë e cila reagoi me gaz lotsjellës.
Akuza për korrupsion kundër Kryeministri Rama.

Protestuesit e akuzojnë qeverinë socialiste të kryeministrit Edi Rama për korrupsion. Ata, gjithashtu, deklarojnë se këta politikanë kanë lidhje me krimin e organizuar dhe kërkojnë formimin e një qeverie teknike, e cila do të organizojë zgjedhje të reja. Rama eshtë në detyrë që prej 2013 dhe në 2017 ai mori një mandat të dytë.
BE apelon për dialog

Në protestë kundër qeverisë, deputetët e opozitës dorëzuan mandatet parlamentare. BE e kritikoi këtë. “Dorëzimi i mandateve pengon funksionimin e parlamentit, është kundër vullnetit të votuesve dhe është kontraproduktive” deklarua Përfaqsuesja e Politikës së Jashtme Mogerini dhe komisioneri Hahn. Ata I bënë thirrje opozitës dhe qeverisë të përfshihen në një dialog konstruktiv me kundërshtarët politikë.

Shqipëria me 2,9 milion banorë, është ndër vendet më të varfra të Europës. Vendi shpreson të hapë ketë vit bisedimet për anëtarësim në BE.