Prof. Dr. Qemal Lame: Ukraina humbet luftën pa ndihmën e SHBA

25

SHBA-ja është aleati më i rëndësishëm ushtarak i Ukrainës, me ndihma armatimesh që kapin shumën ekuivalente prej 40 miliardë eurosh. Megjithatë, ka një mosmarrëveshje midis demokratëve dhe republikanëve në Parlamentin amerikan në lidhje me ndihmën e mëtejshme të armëve. Si rezultat, Ukraina ka mugesa të mëdha armatimi e municioni në fushën e betejës dhe po humbet terren kundër forcave pushtuese ruse.

Sigal

Telegraf.al / Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po paralajmëron hapur për një disfatë të vendit të tij në luftën kundër Rusisë. Në lidhje me ndihmën shtesë ushtarake në pritje nga Shtetet e Bashkuara, Zelensky tha, sipas raporteve të mediave, gjatë një video-konference të organizuar nga United24, më 07.04.2024, një iniciativë e qeverisë për mbledhjen e fondeve: “Nëse Kongresi nuk e ndihmon Ukrainën, Ukraina do ta humbasë luftën”.

SHBA-ja është aleati më i rëndësishëm ushtarak i Ukrainës, me ndihma armatimesh që kapin shumën ekuivalente prej 40 miliardë eurosh. Megjithatë, ka një mosmarrëveshje midis demokratëve dhe republikanëve në Parlamentin amerikan në lidhje me ndihmën e mëtejshme të armëve. Si rezultat, Ukraina ka mugesa të mëdha armatimi e municioni në fushën e betejës dhe po humbet terren kundër forcave pushtuese ruse.

“Pa mbështetjen e Kongresit, do të jetë e vështirë për ne të fitojmë apo edhe të mbijetojmë si vend”,- tha Zelensky në fjalimin e tij. Presidenti ukrainas përsëriti gjithashtu se nëse vendi i tij do të mposhtej, shtetet e tjera do të sulmoheshin nga Rusia.

Rreziku ndaj termocentralit bërthamor më të madh në Evropë

Termocentrali bërthamor i Zaporizhias i pushtuar nga Rusia në Ukrainën jugore është bërë objektiv i sulmeve me dron. Mbulesa mbrojtëse e reaktorit të gjashtë u godit tre herë, tha kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, në rrjetin social X (ish-Twitter) të dielën.

Sipas IAEA, siguria bërthamore nuk ishte në rrezik. Megjithatë, ky ishte “një incident serioz që kishte potencialin të cënonte integritetin e zarfit mbrojtës të reaktorit”, tha autoriteti, i cili është vazhdimisht në vend me një ekip vëzhguesish. Drejtuesi i termocentralit rus fajësoi Ukrainën për sulmet; Ky e hodhi poshtë këtë.

Sipas Grossit, goditjet e drejtpërdrejta në objektin bërthamor më të madh të Evropës, Zaporizhia, ishin të parat që nga nëntori i vitit 2022. “Kjo nuk duhet të ndodhë”, shkroi ai. Askush nuk mund të nxjerrë përfitime ushtarake apo politike nga sulmet ndaj objekteve bërthamore. Menaxhimi i termocentralit rus raportoi se një dron shpërtheu mbi kupolën e reaktorit të gjashtë.

Në kanalin e saj Telegram, drejtuesi i fabrikës fajësoi ushtrinë ukrainase për sulmin. Por nuk ka pasur dëme të rrezikshme, tha ai. Rrezatimi brenda dhe rreth termocentralit bërthamor korrespondon me normën.

Sipas informacioneve ruse, një dron goditi mensën e termocentralit bërthamor herët të dielën. Tre punonjës u plagosën. IAEA, megjithatë, kishte informacion vetëm për një viktimë. Informacioni i dhënë nga pala ruse nuk mund të verifikohej. Ajo është ankuar prej ditësh për shtimin e sulmeve me dronë ndaj uzinës dhe fajëson Ukrainën për to.

Megjithatë, zëdhënësi i shërbimit të inteligjencës ushtarake HUR në Kiev, Andriy Yusov, pohoi se Ukraina nuk ishte e përfshirë në “provokimet ushtarake” në termocentral. Sulmet e tilla të rreme janë praktikë e zakonshme e pushtuesve rusë, tha ai për portalin online “Ukrainskaya Pravda”. Termocentrali bërthamor u pushtua nga trupat ruse në pranverën e vitit 2022. Gjashtë reaktorët janë të papunë, por duhet të ftohen.

Zelenskiy thekson se Kharkiv ka nevojë për mbrojtje më të mirë kundërajrore

Granatimet ruse të qytetit lindor të Ukrainës, Kharkiv, vazhduan të dielën. Në mesazhin e tij video të mbrëmjes, më 07.04.2024, në Kiev, Presidenti Zelensky u kërkoi partnerëve perëndimorë të furnizojnë më shumë sisteme kundërajrore për të mbrojtur qytetin.

Natën duke aguar dita e hënë filloi sërish në Ukrainë me sulme nga dronët luftarakë rusë, të cilët kërcënuan kryesisht jugun dhe veriun e vendit. Të hënën do të numërohet dita e 775-të e luftës së agresionit rus.

Në funksion të sulmeve të vazhdueshme ajrore ruse në Kharkiv, Zelensky kërkoi urgjentisht sisteme shtesë kundërajrore nga aleatët e huaj. “Është mjaft e qartë se aftësitë e mbrojtjes ajrore që kemi në Ukrainë nuk janë të mjaftueshme – dhe kjo është e qartë për të gjithë partnerët tanë”, tha Zelensky në një video-mesazh. Ai urdhëroi diplomatët dhe negociatorët ukrainas që të organizojnë furnizimet e duhura me shtetet mbështetëse.

Sipas zyrës së prokurorit publik vendas, dy bomba ajrore goditën përsëri Kharkiv të dielën pasdite, duke plagosur pesë persona. Janë dëmtuar 13 pallate dhe objekte të tjera. Gjashtë persona u vranë dhe njëmbëdhjetë u plagosën mbrëmjen e së shtunës.

Furnizimi me energji në qytetin milionësh pranë kufirit tashmë është në vështirësi. Në popull ndjeht frika se Rusia dëshiron ta bëjë qytetin të pabanueshëm përmes granatimeve të vazhdueshme. Për këtë shkak, autoritetet ukrainase po shqyrtojnë evakuimin e dy distrikteve në rajonin e Kharkiv pikërisht në kufirin rus, tha guvernatori Oleh Synyehubov për kanalin televiziv Rada të dielën.

Përballë Kharkiv nga pala ruse është rajoni i Belgorodit, i cili ishte shënjestër e disa valëve të sulmeve me dronë ukrainas të dielën. Përmes mbeturinave një vajzë që ishte ulur në një makinë me familjen e saj u vra kur u rrëzua një dron luftarak, tha guvernatori Vyacheslav Gladkov në Telegram. Babai dhe tre fëmijët në makinë kanë mbetur të plagosur. Droni u rrëzua mbi fshatin Shagarovka pranë kryeqytetit rajonal Belgorod.

Sipas raportimeve, tashmë kishte pasur sulme me dronë nga pala ukrainase të shtunën dhe natën e së dielës. Ministria e Mbrojtjes në Moskë tha se 12 dronë u kapën mbi rajonin Belgorod dhe tre mbi rajonin fqinj Bryansk të dielën pasdite.

Me sulme të tilla, ushtria ukrainase po përpiqet të parandalojë njësitë ruse në dhe përreth Belgorodit që të sulmojnë Kharkivin. Shkalla e shkatërrimit në tokën ruse nuk mund të krahasohet me atë që Rusia po shkakton në Ukrainë.

Kremlini bisedon me Pekinin për luftën në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov nis një vizitë dyditore në Kinë.  Bisedimet midis zotit Lavrov dhe ministrit të Jashtëm kinez Wang Yi, i cili i bëri ftesën për vizitë ministrit rus, do të përfshijnë bashkëpunimin dypalësh si dhe “tema të nxehta”, siç është kriza në Ukrainë dhe rajoni i Azi-Paqësorit, tha Ministria e Jashtme ruse.

Kina konsiderohet një aleate e ngushtë e Rusisë, por zyrtarisht thekson neutralitetin e saj në konflikt. Qeveria në Pekin ka propozuar vetë një plan paqeje, të cilin udhëheqja ukrainase e refuzon për shkak të afërsisë së saj me pozicionin rus.

Sipas njoftimeve, presidenti rus Vladimir Putin do të shkojë në Kinë në maj për bisedime me presidentin kinez Xi Jinping. Vizita do të ishte udhëtimi i parë jashtë vendit i kreut të Kremlinit që kur moru mandatin e ri presidencial.

Kina dhe Rusia deklaruan një partneritet “të gjerë” në shkurt të vitit 2022 kur zoti Putin vizitoi Pekinin vetëm disa ditë para se të fillonte agresionin në Ukrainë, lufta më vdekjeprurëse tokësore në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Kinën si konkurrentin e saj më të madh dhe Rusinë si kërcënimin më të madh nga një vend. Presidenti amerikan argumenton se ky shekull do të përcaktohet nga një garë ekzistenciale midis demokracive dhe autokracive.