Beqir Sina : Shtëpia e Bardhë emëron Bix Aliun, ambasador të SHBA-së në Mal të Zi. Ja deklarata e tij 7 vite më parë

219
Sigal

SHBA/ Publicisti dhe veprimtari Ramazan Bekteshi: Një lajm i gëzueshëm dhe historik për shqiptarët vjen nga Shtëpia e Bardhë, Bix Aliu Ambasador i SHBA-së në Mal të Zi

Çfarë tha ai për Podgoricën shtatë vjet më parë!?

Uashington, 16 shtator 2022 –shqiptaro-amerikani me prejardhje nga Kërçova, Begzat Aliu, do të jetë Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Mal të Zi. Nominimin e tij nga presidenti amerikan Joe Biden, e ka quajtur lajm të gëzueshëm dhe historik për shqiptarët publicisti në Amerikë Ramazan Bekteshi. Reagimi i tij në Facebook: Një lajm i gëzueshëm dhe historik për shqiptarët vjen nga SHTËPIA E BARDHË. shqiptaro-amerikani me prejardhje nga Kërçova, B. Bix Aliu (Begzat Azem Aliu), do të jetë Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Mal të Zi

Sot, Presidenti Joe Biden njoftoi synimin e tij për të emëruar individët e mëposhtëm për të shërbyer si udhëheqës kryesorë në administratën e tij:

  1. Bix Aliu, i emëruar për Ambasador të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë në Mal të Zi.
  1. Bix Aliu është anëtar karriere i Shërbimit të Lartë të Jashtëm, klasa ministër-këshilltar. Aliu së fundmi ka shërbyer si i Ngarkuar me Punë, ad përkohshëm i Ambasadës së SHBA-së në Budapest, Hungari. Para kësaj, ai ishte Zëvendës Shefi i Misionit të Ambasadës së SHBA-së në Poloni dhe ishte i Ngarkuar me Punë, ad përkohshëm gjatë gjithë vitit 2021. Më parë, Aliu ishte Konsull i Përgjithshëm i Konsullatës së Përgjithshme të SHBA-së në Krakov dhe u dekorua me Medaljen Honoris Gratia, nderimi më i lartë i qytetit, për avancimin e tij të rëndësishëm të lidhjeve ekonomike dhe kulturore midis Shteteve të Bashkuara dhe Krakovit. Detyrat e tjera të Aliut përfshijnë shërbimin si Zëvendës Shef i Misionit të Ambasadës së SHBA-së, në Podgoricë, Mali i Zi, Oficer i Diplomacisë Publike në Tiranë, Shqipëri, Zëvendës Koordinator Orientues në Qendrën Kombëtare të Trajnimit për Çështjet e Jashtme të Departamentit të Shtetit dhe shërbimin në Kongres si Kongresist Pearson. Shoku. Aliu ka një Diplomë Mjekësie nga Universiteti i Prishtinës, Kosovë dhe një Diplomë Master i Studimeve Strategjike nga Kolegji i Luftës së Ushtrisë Amerikane në Carlisle, Pensilvani. Aliu është fitues i çmimeve të shumta për performancë nga Departamenti i Shtetit dhe flet gjuhën malazeze, polake, serbo-kroate, maqedonase dhe shqipe.

Ai mori mandatin si Zëvendës Shef i Misionit në Ambasadën e SHBA në Varshavë, 3 vjet më parë. Ndërkohë, nga 20 Janar 2021, pas dy vitesh në pozicionin e saj, Georgette Mosbacher, si Ambasadore në Varshavë, njoftoi dorëheqjen e saj si Ambasadore e SHBA në Poloni.

Georgette Mosbacher, ambasadorja amerikane në Poloni, ka bërë një dorëheqje, e cila hyri në fuqi më 20 janar, ka thënë se vendimi i saj ishte në përputhje me rregullat që zbatoheshin për ambasadorët e emëruar politikisht dhe se dorëheqja e saj duhej të paraqitej para se një president i ri të betohet. Prej 20 Janarit 2021, i ngarkuari me punë, a.i. në Ambasadën Amerikane Varshavë, ishte B. Bix Aliu.  B. Bix Aliu pra shërbeu pak kohë si i Ngarkuar me Punë, a.i. në Ambasadën Amerikane në Varshavë. Bix u kthye në Varshavë për të shërbyer si Zëvendës Shef i Misionit në Qershor 2019. Gjashtëmbëdhjetë vjet më parë, Bix ishte Nënkonsull dhe Zëvendës Atashe Kulturor në Ambasadë. Përpara se të emërohej Zëvendës Shef i Misionit, Bix shërbeu si Konsull i Përgjithshëm i SHBA në Krakov – Poloni. Anëtar i karrierës i Shërbimit të Lartë të Jashtëm, grada e Këshilltarit Ministër, Bix filloi karrierën e Shërbimit të Jashtëm në Maqedoni, (2001) ku u përfshi edhe në Marrëveshjet e Paqes në Rambuje, si anëtar i delegacionit të të Dërguarit Special të SHBA, në Kosovë. Gjatë karrierës së tij diplomatike, Bix i dha hollësi Kongresit si Anëtar Kongresi Pearson dhe shërbeu si Këshilltar Special i Përfaqësuesit të Rrethit të Dytë të Kongresit të Virxhinias. Ai gjithashtu shërbeu në Qendrën Kombëtare të Trajnimit të Punëve të Jashtme të Departamentit të Shtetit, ku ndihmoi në formimin e brezit të ardhshëm të Shërbimit të Jashtëm të SHBA. Përpara se të kthehej në Poloni, Bix ishte Zëvendës Shefi i Misionit të Ambasadës Amerikane në Mal të Zi, ku ai shpesh shërbeu si i ngarkuar me Punë, a.i.

Bix Aliu do të zëvendësojë në këtë detyrë ambasadoren aktuale në Podgoricë, Judy Reinzing Reinke, së cilës i skadon mandati. Aliu është një njohës i mirë i situatës në Mal të Zi dhe në rajon. Ai ka shërbyer edhe më parë në misionin diplomatik të SHBA-së në këtë shtet. Në vitin 2016, ai ka qenë i ngarkuar me punë në Ambasadën Amerikane në Podgoricë. Gjatë karrierës së tij diplomatike, Bix Aliu ka shërbyer në Tiranë, si zyrtar i Diplomacisë Publike, në Qendrën Kombëtare të Trajnimit për Çështjet e Jashtme të Departamentit të Shtetit, si Zëvendës Koordinator Orientimi. Aliu ka një diplomë të Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës, në Kosovë, dhe një diplomë Master të Studimeve Strategjike të Kolegjit të Luftës së Ushtrisë Amerikane në Carlisle, Pensilvani. Ai është fitues i çmimeve të shumta për performansë nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Përveç gjuhës angleze, flet edhe shqip, serbisht, polonisht dhe maqedonisht. Bix ka marrë çmime të shumta të Departamentit të Shtetit, duke përfshirë shtatë Çmime të Nderit Superior, gjashtë Çmime Nderi Meritor dhe Çmime të Lartë, të Sherbimit të Jashtëm. Ai u zgjodh si anëtar i gradës përuruese të Colin Powell Fellows, një program për Oficerë të Shërbimit të Huaj të zgjedhur që demonstrojnë cilësi frymëzuese të përsosmërisë dhe udhëheqjes në diplomacinë amerikane. 

**

SHBA/DALLAS : Republikanët mbështesin gjashtë kandidatet gra: sfidueset kryesore në Latina GOP
Nga Beqir Sina – New York
Smajli : “Ngjarje e rëndësishme dhe e shkëlqyer në Conroe TX!”

DALLAS TX : Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve, për zgjedhjet e 8 nëntorit 2022, thonë se po i rrisin pretendimet e tyre në Teksas, duke mbështetur gjashtë kandidatet gra – të gjithë nga grupi i tyre Latina GOP – bazuar si thonë ata në programin e tyre për të ofruar ndihmë organizative dhe për mbledhjen e fondeve për fushatat konkurruese.
Këtij fakti më së shumti ka mëshuar senatori republikan i Teksasit, Ted Cruz, i cili udhëheq komitetin e fushatës republikane në Teksas, teksa mori pjesë në një darkë për rritjen e fondeve në Dallas, ai shkroi në twitter në një cicërim, të tij ku ai tregon se sapo ka organizuar një mbrëmje mbledhje fondesh për gjashtë candidate, të cilat ai i quan të mrekullueshme të Kongresit të Latina GOP, dhe janë mbledhur po simbas tij mbi 500 mijë dollarë për një natë! Senatori republikan Cruz, i cili njihet si një nga mbështetësit më të fuqishëm të Donald Trump, thotë se këto gjashtë kandidatura sfiduese janë: “Ato të fuqishmet, dinamiket dhe të jashtëzakonshmet. Një ndryshim brezash; Mayra Flores, Casandra LGarcia, Monica De La Cruz-Hernandez, Yesli Vega, Catalina Lauf dhe Spicy Tacos.” Aktivisti i çështjes kombëtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga Dallasi Ismet Smajli, sekretar i përgjithshëm i Rrjetit Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare, ka marrë pjesë në darkën e fushatës për rritjen e fondeve,  në Conroe- Teksas, nga ku mblodhën gjysmë milion dollar, dhe ku ai patjetër dha kontributin e tij financiar, duke e postuar këtë në një twiter : “Ngjarje e rëndësishme dhe e shkëlqyer në Conroe TX!”
Smajli, i cili është edhe sekretar gjeneral i Rrjetit Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare, thotë se e ka takuar në këtë mbrëmje edhe mikun e tyre, (pra, edhe të Nazar Mehmetit Presidentit të Rrjetit Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare), senatorin republikan të Teksasit, Ted Cruz, dhe, ka biseduar miqësisht me të, duke u takuar me këtë rast dhe u fotografuar edhe me figura të tjera të rëndësishme republikane, pjesmarrëse këto në këtë fushatë për zgjedhjet afatmesme të 8 nëntorit. Kjo është bërë e ditur përmes një postimi të tij në llogarinë e tij në facebook, moment, të cilat ai i ka shoqëruar edhe me fotografit nga takimet mjaft miqësore, përfshirë edhe atë me mikun e tyre senatorin republikan Ted Cruz. Gratë hispanike, të cilat dolën si fituese të mëdha në primare të GOP të Teksasit, simbas ekspertëve të këtyre zgjedhjeve, erdhën në një kohë sipas tyre, kur pluhuri nisi të pastrohet pas balotazhit të 24 majit, duke arritur deri në 8 latino- përfshirë 6 gra – që mund të jenë kandidate të fuqishme republikane në Kongres. Zgjedhjet e ashtuquajtura aftamesme do të mbahen më 8 nëntor për të plotësuar vendet vakante që janë në Kongresin e 117-të.Data e Zgjedhjeve është 8 nëntor 2022.