Ndahet nga jeta veterani i serialeve televizive

60

Richard Herd që  njihet si aktori amerikan për pjesmarrjen në shumë seriale televizie të suksesshme  ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare.

Serilët ku ai mori pjesë janë “V – Vizitorëve”, “TJ Hooker” dhe “Seinfeld”, Herd gjithashtu mori pjesë në tituj të tjerë të famshëm si “MASH”, “Dallas”, “Dinasty”, “Star Trek: The Generation Next”, deri në më të fundit “OC”, “Shtëpiake të dëshpëruara” dhe “CSI Miami”.

Aktori kishte kohë që luftonte me kancerin.

Lindur në Boston më 26 shtator 1932 Richard Herd ishte një ndër emrat më të njohura për publikun amerikan dhe më gjërë. Është një nga ato aktorët që pavarësisht nuk pati kurrë një rol kryesor u bë i njohur për pjesmarrjen e ti në prodhime të panumërta dhe të gjitha të sukseshme.

Djali i një makinisti Herd bëri debutimin e tij të parë 1970 me ‘Hercules në New York’.

Më pas ai merr pjesë në filma të rëndësishëm si “Të gjithë burrat e presidentit”, “Sindromi kinez” dhe “Grushti”, por Herd e gjen veten më shumë në serialet  televizive.

Dhe rolin e parë në seriale ai e kishte në vitin 1975.

Dhe 40 vite më pas ai numëron gati 70 role.

Seriale ku ai mori pjesë ishin Starsky & Hutch”, “Dallas”, “Dinasty”, “Falcon Crest”, “Ralph Supermaxieroe”, “A Team”, “Supercar” … e pamundur për të renditur të gjithë.

Seriali i fundit televiziv daton nga 2012/2015, me role në “CSI Miami”, Rizzoli & Isles “dhe” Star Trek.

Image

Image