Çfarë është ‘Black Friday’ dhe si të bëni pazar të suksesshëm sipas trukeve të ekspertëve

135
Sigal

Edhe pse është e zezë, kjo e premte është më e pritura e vitit.

Dhe tani ai më në fund ka ardhur!

Besojmë se secili prej jush tashmë e ka parasysh se çfarë të blejë dhe për ta bërë blerjen sa më të suksesshme, ju sjellim disa këshilla ekspertësh.

Lini mënjanë një buxhet që planifikoni të shpenzoni

Përpara se të kapeni nga ethet e blerjeve, përcaktoni se sa para mund të shpenzoni dhe qëndroni pas tyre.

Ndoshta disa gjëra, edhe pse kanë 50% ulje, nuk janë diçka që mund t’i përballosh.

Ndonjëherë është më mirë të hiqni dorë nga një produkt që ju nevojitet më pak sesa të shpenzoni të gjitha paratë për të.

Kjo do t’ju bëjë më të lumtur dhe do të mësoni t’i menaxhoni më mirë paratë tuaja.

Bëni një listë të gjërave për të blerë

Bëni një listë të gjërave ashtu si shkoni për të blerë ushqime.

Nuk është keq të keni një kujtesë për atë që keni nevojë, por edhe të dini përafërsisht sa do të shpenzoni dhe nëse i përshtatet buxhetit tuaj.

Sigurohuni që të shtoni në listë vetëm gjërat që ju nevojiten vërtet.

Ndonjëherë për shkak të zbritjeve të mëdha dhe emocioneve harrojmë gjërat e nevojshme dhe kur kthehemi në shtëpi tashmë është vonë.

Mos kërkoni më tej

Nëse produkti që ju tërhoqi vëmendjen ka një zbritje të jashtëzakonshme, mos e përjashtoni mundësinë që ai të jetë edhe më i lirë diku tjetër.

Kontrolloni çmimet e produkteve me shitësit e tjerë, ndoshta blerja do të jetë më fitimprurëse.

Nëse bëni blerje në internet, shmangni kartat bankare

Disa faqe, megjithëse tërheqëse dhe tepër të lira, për fat të keq kërkojnë mënyra të thjeshta dhe të pista për të fituar para.

Nëse faqja nuk dihet dhe profili duket joserioz ose i çuditshëm – kjo mund të jetë një shenjë se është e rreme.

Mos lini informacion në faqe të tilla, veçanërisht jo nga kartat bankare.

Taktikat janë të rëndësishme

Shmangni blerjet në mbrëmje ose gjatë pushimit të drekës.

Atëherë do të ketë turma të mëdha, sepse për shumicën e njerëzve kjo është hera e vetme që mund të bëjnë pazar.

Planifikoni të vizitoni dyqanet herët në mëngjes ose vonë në mbrëmje.

Kjo do të shmangë stresin dhe turmat e mëdha.

Mbani gjurmët se kur zgjasin zbritjet

E Premtja e Zezë nuk zgjat kudo të njëjtën periudhë kohore.

Diku tashmë ka filluar, e diku fillon vetëm sot.

Në disa dyqane zgjat vetëm një ditë, diku gjithë fundjavën, diku deri në fund të muajit.

Mbani një sy në ofertat e dyqaneve ku planifikoni të bëni pazar për të ditur se çfarë jeni duke bërë.