Ndahet nga jeta senatori i shquar amerikan, mik i madh i shqiptarëve Bob Dole

197
Sigal

Ish-kandidati për president të SHBA, senatori dhe miku i shqiptarëve, Bob Dole ka ndërruar jetë në moshën 98 vjeçare.

Bob Dole është hero amerikan i luftës së dytë botërore dhe më pas një ndër ligjvënësit më jetë gjatë të SHBA.

Vdekja e tij u njoftua nga Fondacioni Elizabeth Dole, ndërsa nuk thuhet vendi ku ka vdekur. Ai kishte njoftuar në shkurt se kishte kancer në mushkëri në fazën IV dhe se po fillonte trajtimin.

Si republikan, zoti Dole ishte një nga figurat politike më të qëndrueshme në dekadat e fundit të shekullit të kaluar.

Ai u emërua për nënkryetar në vitin 1976 dhe më pas për president plot 20 vjet më vonë. Ai kaloi një çerek shekulli në Senat, ku ishte udhëheqësi më jetëgjatë i partisë së tij derisa Mitch MCconnell nga Kentaki e tejkaloi atë rekord në qershor 2018.

Ndërsa ushtarët e vjetër të Luftës së Dytë Botërore u shuan, z. Dole, i cili kishte qenë një toger në divizionin e 10-të malor të ushtrisë dhe u plagos aq rëndë në një fushë beteje sa u la për të vdekur, erdhi për të personifikuar qëndrueshmërinë e brezit të tij.

Në karrierën e tij post-politike, ai iu përkushtua mbledhjes së parave për Memorialin e Luftës së Dytë Botërore në Uashington dhe kaloi fundjavat atje duke mirëpritur veteranët vizitorë.

Bob Dole ka qenë një mbështetës i madh i shqiptarëve dhe çështjes së Kosovës në veçanti.