Ç’e pengoi Zogun të shkonte në 25-vjetorin e Pavarësisë në Vlorë në vitin 1937

674

INTERVISTA/ Flet historiani Agim Hametaj për axhendën e tri vizitave të Mbretit Zog në Vlorë gjatë 15 vjetëve të regjimit të tij

Cilat ishin tri vizitat e Mbretit Zog në Vlorë gjatë mbretërimit të tij. Edhe kur nuk ka vajtur vetë, ai është interesuar që përvjetorët e Pavarësisë të festoheshin bukur. Pse nuk mori pjesë në rivarrimin e Ismail Qemalit; si e festoi 25- vjetorin me madhështi në Tiranë dhe pse nuk shkoi në Vlorë, këto dhe të tjera do t’i mësoni në intervistën e mëposhtme me historianin Agim Hametaj…

Shkrimin e plotë do ta lexoni në brendësi të “Telegraf” print