Vuçiç paralajmëron Kosovën: Nëse s’do të zbatoni paktin e Trump, 5 shtete janë gati të…

211
Sigal

Albin Kurti ka deklaruar se çështja e Kosovës dhe e Serbisë nuk është prioritet i qeverisë së tij dhe kjo duket se ka tërbuar së tepërmi Beogradin zyrtar.

Mediat serbe duke iu referuar burimeve qeveritare, bëjnë të ditur se Serbia ka garanci të prerë nga pesë vende se janë të gatshme të tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës, nëse Prishtina shkel Marrëveshjen e Washingtonit, shkruajnë mediat e Beogradit.

Gazeta “Novosti” duke iu referuar burimeve të saj brenda Qeverisë së Serbisë thotë se nëse Prishtina shkel marrëveshjen sipas së cilës s’duhet të aplikojë për pranim në organizatat ndërkombëtare,

Beogradi do t’u kërkojë atyre vendeve të aktivizojnë procesin e tërheqjes së njohjes, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha më herët se ai “ka informacion” se Kosova do të bashkohet me organizata ndërkombëtare të drejtësisë.

Por, nëse ndodh kjo, sipas Vuçiçit, Serbia do të detyrohet të përgjigjet në mënyrë dinjitoze dhe të përgjegjshme. “Ata nuk do ta pëlqejnë aspak përgjigjen. Unë nuk besoj se ata do të jenë të lumtur me tërheqjet e reja të njohjes dhe tani mund t’u them atyre se do të ketë”, tha Vuçiç, shkruan gazeta.

Ish-diplomati serb, Zoran Milivojeviç ka thënë se me pranimin e marrëveshjes së Washingtonit, Serbia ndaloi veprimin e saj, por diplomacia serbe ka bërë hapësirë ??të mjaftueshme për një numër tjetër të vendeve, të cilat siç tha ai “janë në fazën e rishikimit të njohjes së Kosovës”.

“Ne e ndaluam atë veprim sepse ne respektojmë marrëveshjen e Washingtonit dhe sepse qëndrojmë që një zgjidhje kompromisi duhet të kërkohet përmes dialogut. Sidoqoftë, nëse pala tjetër nuk e respekton atë, Serbia do të vazhdojë veprimin e lobimit për tërheqjen e njohjeve “, tha Milivojeviq, tha ai për portalin serb “Kosovo Online”.

Ai theksoi  se u njoftua se janë pesë vende që janë në fazën e rishikimit dhe të cilat Serbia i kërkoi për shkak të marrëveshjes së Washingtonit, në mënyrë që historia të jetë në një bllokim në këtë moment.

“Sot, përveç këtyre pesë, ka të paktën po aq vende të tjera që do të rishikojnë pozicionin e tyre për njohjen në një kohë shumë të shkurtër dhe do të tërheqin njohjen e Kosovës”, shton ai.

Sipas tij, “edhe pas 13 vitesh është treguar që projekti i shtetësisë së Kosovës ka dështuar dhe se argumentet e Serbisë janë të vlefshme”