VIDEO/ Momenti kur dy avionët e Forcave Ajrore përplasen në ajër

386
Sigal

Dy avionë të Forcave Ajrore të Indisë (INF), të njohur si Surya Kiran (Rrezet e Diellit), u rrëzuan gjatë Aero India Shoë 2019, raportojnë mediat lokale.

Pilotët, të paktën tre në total në të dy aeroplanët, raportohet të jenë nxjerrë në mënyrë të sigurtë. Aeroplani u rrëzua pranë bazës Yelahanka, pranë qytetit jugor të Bangalorit. Pilotët thuhet se po provonin aftësitë e tyre për edicionin e 12-të të Tregtisë Aero India.

Detajet se si ndodhi pikërisht aksidenti ende nuk dihen. Ndërkohë, fotografitë dhe videot që shfaqen në mediat sociale tregojnë një grumbull të madhe tymi që ngrihet në qiell.


Ekipi i Surya Kiran aerobatics u formua në vitin 1996 dhe është pjesë e një numri të fluturimeve demonstrim. Ekipi u rindërtua dy vjet më parë, pak pasi u pezullua në vitin 2011.

Aero India Shoë është një ekspozitë hapësinore që zhvillohet çdo dy vjet.