Uragani Michael thyen rekord në SHBA

485
Sigal

Stuhia  më e fuqishme ndonjëherë që goditi në veri-perëndim të Floridës ka përmbytur qytetet e plazhit, duke zhytur shtëpitë dhe duke pllakosur pemë si rrasa.

Uragani Michael bëri një ulje në mbrëmjen e së mërkurës si një stuhi e kategorisë tre me erëra 200km / h në rajonin Panhandle të shtetit.

Një person u vra nga një pemë në rënie, thonë zyrtarët e Floridës.

Stuhia la gati 500,000 njerëz pa energji elektrike në Florida, Alabama dhe Georgia, thonë shërbimet e emergjencës.

Michael ishte kaq i fuqishëm, saqë mbeti një uragan edhe ndërsa lëvizte më tej në brendësi të vendit.

Ujëra jashtëzakonisht të ngrohta në Gjirin e Meksikës i dhanë fuqi stuhisë të dielën.

Guvernatori i Florida, Rick Scott, paralajmëroi për “shkatërrimin e paimagjinueshëm”, duke thënë se do të ishte stuhia më e keqe në 100 vjet.

Michael thuhet se vrau të paktën 13 njerëz në Amerikën Qendrore: gjashtë në Honduras, katër në Nikaragua dhe tre në El Salvador.

Më shumë se 370,000 njerëz në Florida u urdhëruan të evakuohen, por zyrtarët besojnë se shumë e injoruan paralajmërimin.