Trump : Biden do ta vriste ekonominë nëse i ribashkohet Marrëveshjes së Klimës

130
FILE - In this Friday, Nov. 20, 2020 file photo, President Donald Trump listens during an event in the briefing room of the White House in Washington. A federal judge in Pennsylvania says he won’t stop officials from certifying election results that show Democrat Joe Biden winning the state by more than 80,000 votes. U.S. District Judge Matthew Brann on Saturday, Nov. 21, 2020 turned down the request by President Donald Trump’s campaign as it sought the state’s 20 electoral votes. Those votes still would not have been enough on their own to hand Trump a second term. (AP Photo/Susan Walsh, File)
Sigal

Presidenti Donald Trump sulmoi të dielën marrëveshjen e klimës së Parisit, duke u thënë udhëheqësve botërorë në një samit virtual se marrëveshja ishte krijuar për të gjymtuar ekonominë e SHBA, jo për të shpëtuar planetin.

“Për të mbrojtur punëtorët amerikanë, unë tërhoqa Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja e padrejtë dhe e njëanshme e klimës në Paris, një akt shumë i padrejtë për Shtetet e Bashkuara”, tha Trump në një deklaratë video nga Shtëpia e Bardhë në samitin e G 20 të organizuar nga Arabia Saudite. Komentet e tij erdhën gjatë një diskutimi midis ekonomive më të mëdha në botë për ruajtjen e Tokës.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden, i cili merr detyrën në janar, ka thënë se do të ribashkohet me paktin global që Shtetet e Bashkuara ndihmuan të krijonin pesë vjet më parë.

Trump pretendoi se marrëveshja ndërkombëtare nuk ishte “krijuar për të shpëtuar mjedisin. Ajo ishte krijuar për të vrarë ekonominë amerikane “.

Trump, i cili ka punuar për të zhbërë shumicën e përpjekjeve të Presidentit Barack Obama për të luftuar ndryshimin e klimës, tha se që nga tërheqja nga marrëveshja e klimës, Sh.B.A-të kanë ulur emetimet e karbonit më shumë se çdo komb.

Kjo është e vërtetë, por jo aq e mrekullueshme. Me ekonominë e saj gjigande, SH.B.A. ka shumë më tepër emisione të papërpunuara të dioksidit të karbonit që dëmtojnë klimën se çdo vend tjetër përveç Kinës.

Që nga viti 2005, Shtetet e Bashkuara nuk kanë qenë as në 10 vendet e para në përqindjen e reduktimeve të emetimeve të gazeve serë.

Më shumë se 180 kombe kanë ratifikuar marrëveshjen, e cila synon të mbajë rritjen e temperaturave mesatare në të gjithë botën “shumë më poshtë” 2 gradëve Celsius (3.6 gradë Fahrenheit) dhe idealisht jo më shumë se 1.5C (2.7 F), krahasuar me nivelet para-industriale. Shkencëtarët thonë se çdo rritje përtej 2 gradë Celsius mund të ketë një ndikim shkatërrues në pjesë të mëdha të botës, duke ngritur nivelin e detit, duke shkaktuar stuhi tropikale dhe duke përkeqësuar thatësirat dhe përmbytjet.

SH.B.A. doli zyrtarisht nga pakti i Parisit më 4 nëntor. Të Shtunën, Sh.B.A la zyrtarisht Traktatin e Qiejve të Hapur, i cili lejon 30 shtete plus të kryejnë fluturime të paarmatosura, vëzhguese mbi territorin e njëri-tjetrit. Ato fluturime u krijuan dekada më parë për të nxitur besimin dhe për të shmangur konfliktin.

Gjatë diskutimeve në sesionin e klimës, Presidenti Xi Jinping i Kinës, emetuesit më të madh në botë të dioksidit të karbonit, tha se G-20 duhet të vazhdojë të marrë drejtimin në trajtimin e ndryshimeve klimatike dhe të nxisë për zbatimin e plotë të marrëveshjes së Parisit.

“Jo shumë kohë më parë, unë njoftova iniciativën e Kinës për të rritur kontributet e saj të përcaktuara në shkallë kombëtare dhe të përpiqemi të kulmojmë emetimet e dioksidit të karbonit deri në 2030 dhe të arrijmë neutralitetin e karbonit deri në 2060,” tha ai. “Kina do të respektojë angazhimin e saj dhe do të shohë zbatimin deri në fund.”

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, tha “ndryshimi i klimës nuk duhet të luftohet në kapanone, por në një mënyrë të integruar, gjithëpërfshirëse dhe holistike”.

Kujtojmë se SHBA dhe Kina edhe pse dy superfuqi nuk gëzojnë të njëjtin trajtim në aspektin e standarteve. Teksa SHBA konsiderohet si ekonomi e zhvilluar, Kina konsiderohet ekonomi në zhvillim. Në raport me ndryshimet klimatike, statusi i SHBA si vend i zhvilluar e pengon të emetojë gaze serrë mbi kufij të përcaktuar që në protokollin e Kiotos. Ndërkohë statusi i Kinës si vend në zhvillim, e mbron këtë të fundit nga limitet e prodhimit për të emetuar gaze serrë. Ja përse mendimi i Presidentit Trump ka qenë armiqësor ndaj marrëveshjeve të tilla multilaterale.