Takimi i Këshillit Evropian në Bruksel, BE miraton blerjen e parë të municioneve për Ukrainën

79
Sigal

Bashkimi Evropian ka miratuar blerjen e parë të përbashkët të municioneve si pjesë e mbështetjes së tij ushtarake për Ukrainën.

Në një takim të Këshillit Evropian në Bruksel, 27 krerët e shteteve të bllokut nënshkruan një plan prej dy miliardë eurosh për të ofruar një milion municione për Ukrainën në 12 muajt e ardhshëm.

Gjysma e parë e paketës do të përdoret për të mbështetur shtetet anëtare që kalojnë nëpër rezervat e tyre dhe për të devijuar porositë aktuale, për të dërguar municion në Ukrainë në afat të shkurtër, me një fokus të veçantë në predha artilerie 155 mm të përdorura në beteja si mbrojtja e qytetit të Ukrainës. Bakhmut.

Gjysma e dytë e paketës do të përdoret për blerjen e municioneve të reja, si për t’u dërguar në Ukrainë ashtu edhe për të rimbushur rezervat evropiane. Ky këst gjithashtu i jep bllokut mundësinë për të blerë raketa për Ukrainën, nëse kushtet e fushës së betejës e kërkojnë këtë.

Presidenti ukrainas Zelenskyy iu drejtua liderëve evropianë nga distanca nga një tren që po kthehej nga Bakhmut. Ai u bëri thirrje aleatëve që të shpejtojnë shpërndarjen e municioneve dhe tankeve, ndërsa përsëriti kërkesën e tij që Perëndimi të dërgojë avionë luftarakë modernë në Ukrainë.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel shkroi në Twitter se “për të fituar lirinë e saj, Ukraina ka nevojë për municion. BE-ja po dërgon urgjentisht 1 milion fishekë. BE-ja mbështet Ukrainën në kërkimin e saj të pamëshirshëm për liri. Ne qëndrojmë me Ukrainën për aq kohë sa duhet. ”

Plani është i pari historik për Bashkimin Evropian dhe një shënues i qartë se si sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka ndryshuar mënyrën se si BE e percepton rolin e saj.

Pavarësisht kësaj, pikëpamjet ndryshojnë midis shteteve anëtare për çështjen e dërgesave të avionëve luftarakë në Kiev.

Ndërsa Polonia dhe Sllovakia kanë dorëzuar së fundmi avionë luftarakë të epokës sovjetike MiG-29 në Ukrainë, kërkesa e Kievit për avionë modernë të standardeve të NATO-s mbetet gjerësisht pa përgjigje në Evropë.

Aleatët evropianë të Ukrainës po përpiqen të arrijnë ekuilibrin midis mbështetjes së Ukrainës kudo që të jetë e mundur, duke minimizuar çdo rrezik të përshkallëzimit të mëtejshëm me Rusinë. Pra, ndërsa plani i municionit do të mirëpritet nga Kievi, bisedat me aleatët e tij rreth avionëve luftarakë ka të ngjarë të vazhdojnë për javët në vijim.