Sri Lankë, Unicef: 45 fëmijë të vrarë gjatë sulmeve

362
epa07522411 Coffins of the victims of a series of bomb blasts are buried at cemetery Don David Katuwapitiya during the mass funeral in Colombo, Sri Lanka, 23 April 2019. According to police, at least 290 people were killed and more than 400 injured in a coordinated series of blasts during the Easter Sunday service at churches and hotels in Sri Lanka on 21 April 2019. EPA/M.A. PUSHPA KUMARA
Sigal

Janë 45 fëmijët që humbën jetën në atentatet e Sri Lankes. Lajmin e bën me dijë zëdhënësi i Unicef Christophe Boulierac, që citohet nga mediat ndërkombëtare.

Sipas zëdhënësit italian të Unicef Andrea Iacomini, 27 fëmijë kanë vdekur dhe 10 janë plagosur nga shpërthimi në Kishën e San Sebastian, Katuwapitiya, në Negombo.

Në Batticaloa, kanë vdekur 13 fëmijë, më i vogli 18 muajsh, 15 fëmijë nga 7 dhe 16 vjeç janë shtruar në spital ku po marrin ndihmën mjekësore dhe 5 fëmijë me kombësi të huaj kanë vdekur. 20 fëmijë janë shtruar në spital në Colombo, ku katër prej tyre ndodhen në terapi intensive.

“Shumë fëmijë kanë humbur njërin ose të dy prindërit dhe të tjerë fëmijë kanë parë nga afër dhunën shokuese. Unicef po punon në kontakt të ngushtë me partnerët qeveritarë për të mbledhur informacione të besueshme, për situatën e fëmijëve dhe të adoleshentëve të përfshirë në këtë tragjedi’.