Shpërthim në një hidrocentral në Itali, të paktën katër të vdekur e tre të zhdukur

23
Sigal

Katër persona kanë humbur jetën dhe tre rezultojnë të zhdukur pas një shpërthimi në një hidrocentral në veri të Italisë.

Mediat italiane shkruajnë se përveç 4 viktimave, pesë persona janë djegur rëndë dhe tre të tjerë rezultojnë të zhdukur. Shpërthimi ndodhi nën ujë në uzinën në liqenin Suviana, 70 km nga qyteti i Bolonjës. Zona e prekur ndodhet 30 m nën nivelin e ujit.

Kryetari i qytetit të afërt të Camugnano tha për agjencinë e lajmeve Ansa se një zjarr besohet të ketë shpërthyer gjatë punimeve të mirëmbajtjes. Marco Masinara shtoi se ekipet e shpëtimit kishin probleme për të pasur akses.

“Është një aksident i rëndë. Shumë punonjës ishin brenda dhe të tjerë janë ende atje,” tha ai për mediat italiane. Disa persona dinë se kanë pësuar djegie të rënda pas shpërthimit, i cili ndodhi rreth orës 15:00. Calogero Turturici, komandanti i shërbimit lokal të zjarrfikësve dhe shpëtimit, tha për mediat italiane se disa pjesë të uzinës ishin plot tym dhe të tjera ishin përmbytur.

Termocentrali është në pronësi të gjigantit italian të energjisë “Enel Green Power”. Kompania tha se nuk kishte asnjë tregues se diga ka pësuar ndonjë dëmtim, por se termocentrali kishte ndaluar së prodhuari energji. Liqeni Suviana është një liqen artificial i vendosur në vargun malor Appennine afër Bolonjës. Liqeni u formua pas ndërtimit të një dige në 1932.