Shpërthim i madh/ Regjistrohen 10 viktima dhe 251 të plagosur nga rrjedhja e gazit toksik në Jordani

51
Sigal

Dhjetë persona janë vrarë dhe më shumë se 251 të tjerë janë plagosur nga një rrjedhje gazi toksik në portin Akaba të Jordanisë në Detin e Kuq.

Një kontejner magazinimi i kimikateve ra gjatë transportit si pasojë e një mosfunksionimi të vinçit, tha Drejtoria e Sigurisë Publike (PSD). Pamjet në televizionin shtetëror treguan një cilindër të madh duke u shkëputur nga një vinç në një anije të ankoruar, e cila solli dhe shpërthimin e gazit të verdhë.

Autoritetet ende nuk e kanë identifikuar kimikatin që ishte brenda kontejnerit por ka dyshime se ishte klor. Autoritetet u kërkuan banorëve të qytetit Aqaba, i cili është rreth 16 km (10 milje) në veri, të qëndrojnë brenda dhe të mbyllin dritaret dhe dyert.

Plazhi jugor i Akaba, i cili është vetëm 7 km nga porti dhe është i popullarizuar nga turistët, u evakuua si masë paraprake.