SHBA kapërcen Italinë për numrin e të vdekurve nga koronavirusi. Çfarë tregojnë shifrat e reja

312
Sigal

Shtetet e Bashkuara të Amerikës tani kanë kapërcyer Italinë për sa i përket viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, duke regjistruar numrin më të lartë në botë.

Të dhënat e fundit, të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins, tregojnë se më shumë se 20,000 njerëz në SHBA kanë humbur jetën si pasojë e virusit.

Pika e zjarrtë vjen menjëherë pasi SHBA u bë vendi i parë që regjistroi më shumë se 2,000 vdekje nga virusi në një ditë të vetme.

Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo tha të shtunën se numri i vdekjeve në këtë shtet dukej se po stabilizohej.

Duke shpallur një shifër 24-orëshe prej 783 vdekjeve të reja, ai vuri në dukje se ditët e fundit kishin parë rreth të njëjtit numër.

“Kjo nuk është e lartë për çdo kohë, dhe ju mund të shihni se numri  po stabilizohet me një shkallë të tmerrshme,” tha Z. Cuomo. “Këto janë thjesht numra të jashtëzakonshëm që përshkruajnë humbje dhe dhimbje të pabesueshme.”

Shteti i New York është bërë epiqendra e shpërthimit në SHBA, duke regjistruar më shumë se 180,000 nga afro 530,000 raste të vendit.

Më shumë se 100,000 njerëz kanë vdekur nga virusi në të gjithë botën që nga shpërthimi i pandemisë në Kinë në muajin dhjetor të vitit të shkuar.

Cila janë të rejat më të fundit në të gjithë SHBA?

Që nga e diela e hershme, Italia ka raportuar 19,468 vdekje të koronavirusit ndërsa SHBA kishte 20,608, sipas njoftimeve të “Johns Hopkins”.

Tani ka të paktën 529.951 raste të regjistruara të Covid-19 në të gjithë SHBA.

Dr Anthony Fauci, shefi i sëmundjeve infektive në SHBA, ka thënë se vendi “po fillon të shohë nivelin dhe zbritjen” e rasteve dhe vdekjeve, por thotë se përpjekjet lehtësuese si distanca sociale nuk duhet të tërhiqen.

Rekomandimet federale për distancimin shoqëror, të lëshuara nga Presidenti Donald Trump, aktualisht janë në fuqi deri më 30 prill.

Presidenti po përballet me presione të shumta nga shpërthimi: me të paktën 16 milion vende pune të humbura javët e fundit ndërsa kufizimet e virusit dëmtojnë ekonominë e vendit.