Bota nën “kthetrat” e koronavirusit , shkon në mbi 108 mijë numri i viktimave

154
Sigal

Koronavirusi është kthyer në mankthin e shumë vendeve në botë. Deri më tani kanë humbur jetën 108,837 persona në të gjithë botën ndërsa numri i të infektuarve është  mbi 1.7 milionë qytetarë.

Numri i të prekurve mendohet se është shumë më i lartë, pasi shumica e personave janë duke u përballur me simptoma të lehta.

Deri më tani 396,693 është numri i atyre që kanë arritur të fitojnë betejën me COVID-19.

Shtetet e Bashkuara janë vendi i parë në botë që kanë numrin më të madh të viktimave dhe të infektuarve me Covid 19. Deri më tani në SHBA kanë humbur jetën mbi 20 mijë  duke u ndjekur më pas nga Italia dhe Spanja.

Italia deri më tani ka 19,468 viktima ndërkohë 16,353 persona kanë vdekur në Spanjë.