Protesta të dhunshme për vrāsjen e 46-vjeçarit me ngjyrë, mbetet i vrārë polici në SHBA, plagoset një tjetër

76

Një oficer policie ka mbetur i vrārë dhe një tjetër është plāgosur nga të shtënat me ārmë gjatë protestave në Oakland, Kaliforni, për vdekjen e afrikano-amerikanit George Floyd në Minneapolis.

CNN raporton, duke shpjeguar se të paktën 7500 njerëz dolën në rrugë për të demonstruar. Sipas mediave të huaja nga protesta e dhunshme janë shkatërruar dhe plāçtikur dyqane, janë djegur makina e shumë dëme të tjera ndaj forcave të policisë.

Protestuesit janë përplasur me forcat e sigurisë në shumë qytete në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas vdekjes së afrikano-amerikanit, George Floyd 46 vjeç, në duart e autoriteteve në Mineapolis ditën e hënë.

Qindra njerëz kanë protestuar sot para Shtëpisë së Bardhë, duke brohoritur “Nuk mund të marr frymë”, fjalët të cilat i kishte thënë Floyd. Shtëpia e Bardhë u vendos në izolim të premten për shkak të kërcënimeve për sigurinë. Minesota, Nju Jorku dhe Atlanta kanë nuk kanë pushuar nga protestat e dhunshme për ditë me radhë, në kërkim të drejtësisë për Floyd.