Priste të bëhej baba, 27-vjeçari shqiptar humb jetën në aksident në Itali, familjarët djegin motoçikletën

6
Sigal

Një shqiptar 27 vjeç ndërroi jetë në një aksident tragjik që ndodhi mbrëmjen e së martës në një zonë në Verona të Italisë.

Sipas medieve italiane viktima është Redon Qevani. I riu shqiptar humbi kontrollin e motorit tip Yamaha R6 dhe u përplas me një pemë duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme.

Ai po kthehej në shtëpi në lagjen Stadio në Verona, ku e priste gruaja e tij shtatzënë. Por Redon Qevani, 27-vjeçari me origjinë shqiptare, nuk arriti kurrë në destinacionin e tij. I riu, korrier ekspres dhe student i gjuhës në Universitetin e Veronës, humbi jetën me motor në unazën e Orianit, në qendër të qytetit.

Një tjetër tragjedi mbi dy rrota ndodhi mbrëmjen e së martës, pak para orës 22:00, midis rrugës Città di Nimes dhe Porta Palio, një zonë kritike për trafikun për shkak të punimeve të trolejbusit. Një dëshmitar pa motorin e 27-vjeçarit, një Yamaha R6, duke ecur përgjatë rrugës me shpejtësi të madhe, më pas papritur rrëshqiti dhe u përplas me një pemë. Pasi ndërhynë në vend, punonjësit e ndihmës së shpejtë tentuan për një kohë të gjatë, por më kot. Në fund ata duhej të shpallnin të riun të vdekur.

Tridhjetë të afërm në vendngjarje, njëri i vë zjarrin motoçikletës

Efektivët e policisë vendore, të cilët kanë mbërritur për të hetuar dhe menaxhuar sistemin rrugor i cili ka pësuar ndërprerje, do të zbardhin shkaqet dhe dinamikën. Rruga, tashmë e kufizuar për shkak të punimeve, është mbyllur për të lejuar hetimet për aksidentin. Policia kishte shumë për të bërë, pasi brenda pak minutash rreth tridhjetë të afërm të viktimës u dyndën në vendin e tragjedisë, përfshirë gruan e tij shtatzënë. Tensioni u rrit dhe një nga anëtarët e familjes së Redonit i vuri zjarrin makinës me dy rrota. Zjarrfikësit janë kujdesur për shuarjen e flakëve, ndërsa Autoriteti Vendor ka kërkuar ndërhyrjen e Karabinierëve për të mbështetur menaxhimin e rendit publik.

Një tjetër viktimë u gjet të nesërmen

Me aksidentin në Redon, vdekjet në rrugët e qytetit janë rritur në dhjetë që nga fillimi i vitit. Njerëzit vazhdojnë të vdesin me motoçikleta edhe në provincë. Gjithashtu të martën, në Lavagno, një 29-vjeçar nga Oppeano, i cili kishte kaluar mbrëmjen e së hënës me të dashurën e tij, vdiq pas aksidentit. Ai u gjet vetëm të nesërmen, rreth orës 18:30: helikopteri i zjarrfikësve e pa atë të pajetë, pranë motoçikletës së tij, në një fushë përgjatë rrugës provinciale 20, që lidh qytetet Vago dhe Zevio.