Përmbyset një anije në një kantier detar në Edinburg, raportohen 33 të lënduar

128
Sigal

Shërbimet e urgjencës janë dërguar në një kantier detar në Edinburg pasi një anije u përmbys.

Anija kërkimore Petrel filloi të anohej në njërën anë në Imperial Dock në Leith rreth orës 08:30.

Shërbimi Skocez i Ambulancës tha se kishte dërguar pesë ambulanca, një ambulancë ajrore, tre ekipe traumatike dhe një ekip operacionesh speciale.

Fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë anijen të përkulur në një kënd 45 gradë.

Anija 76 metra (250 ft), e cila është në pronësi të pasurisë së bashkëthemeluesit të Microsoft, Paul Allen, u vendos në ankorim afatgjatë në vitin 2020 si rezultat i “sfidave të funksionimit” gjatë pandemisë Covid.

Para kësaj, ajo ishte përdorur për kërkime në ujëra të thella për mbytjet e anijeve dhe varre lufte në det.

Një zëdhënës i policisë së Skocisë tha: “Oficerët dhe kolegët e shërbimit të urgjencës po i përgjigjen një incidenti në Imperial Dock në Leith, ku një anije në dok të thatë është zhvendosur nga vendi i saj.

“Publikut i kërkohet të shmangë zonën për të lejuar aksesin e shërbimit të urgjencës.”

Shërbimi Skocez i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit tha se kishte dërguar katër makina zjarrfikëse dhe “një numër burimesh të specializuara”.

Këshilltari i Leith, Adam McVey e përshkroi incidentin si “të tmerrshëm” për ata që ishin në bord.

Ai tha në Twitter: “Shërbimet e urgjencës po i përgjigjen një incidenti të madh në portet e Leith – një anije është zhvendosur nga vendi i saj nga erërat e forta.

“Mendimet e mia janë me ata që janë lënduar dhe shpresoj që të gjithë të shërohen shpejt. Ju lutemi shmangni zonën.”