Paralajmërimi i Merkel / Pasojat ekonomike të pandemisë Covid mund të zgjasin me vite

55

Kancelarja gjermane Angela Merkel në një prononcim mediatik të hënën tha se ka frikë se pasojat ekonomike të pandemisë së koronavirusit do të jehojë nëpër vitet që do të vijnë.
Merkel vlerësoi bashkërendimin e përmirësuar midis vendeve anëtare të BE gjatë pandemisë, por u bëri thirrje kombeve të njohin rëndësinë kritike të instrumenteve të BE në riparimin e dëmit financiar që ka shkaktuar, pasi blloku “do të duhet të merret me pasojat ekonomike të Covid-19 për disa vite.”

Vërejtjet pasojnë vendimin e parlamentit gjerman për të zgjatur masat e bllokimit në vend lidhur me shqetësimet se sistemi shëndetësor mund të mbingarkohet nga rastet e koronavirusit. Duke mbrojtur propozimin, Merkel pohoi se qeveria federale do të duhet të shpenzojë miliarda euro për të zbutur pasojat ekonomike.

Merkel ka paralajmëruar më parë se situata ekonomike po nënvlerësohet nga BE, nga frika se blloku mund të zhytet në recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore. Disa shtete presin që ekonomitë e tyre të kontraktohen deri në 10 përqind këtë vit.

Kancelarja ishte duke folur sot në një ngjarje të mbajtur nga presidenca gjermane e Këshillit të BE për të diskutuar ngërçin e vazhdueshëm mbi buxhetin e BE, pasi Hungaria dhe Polonia vunë veton pas përfshirjes së dispozitës së ‘sundimit të ligjit’. Vetoja nuk bllokon vetëm kalimin e buxhetit të BE-së, por gjithashtu parandalon kalimin e një fondi për rigjenerimin prej koronavirusit prej 750 miliardë eurosh, i cili është i lidhur me paketën.

Gjermania ka qenë e qartë se fondi i rimëkëmbjes së koronavirusit është thelbësor që BE të përballojë pandeminë e vazhdueshme. Sidoqoftë, Merkel tha gjatë vërejtjeve të saj të hënën se BE nuk do të tërhiqet nga pozicioni i saj se buxheti duhet të përqafojë vlerat e përbashkëta të bllokut të demokracisë, lirisë, të drejtave të njeriut, shtetit të së drejtës dhe solidaritetit.