Pamje apokaliptike/ Anija me 4000 tonë mallra lufton mes dallgëve gjigande 6 metra

304
Sigal

Këto janë pamjet e tmerrshme ndërsa tre anije shpëtimi luftuan me dallgët gjigande 6 metra për të parandaluar që një anije e ngarkuar me 4,000 tonë mallra të përplasej me shkëmbinjtë gjatë Stuhisë Barbara.

Ekipet e anijes shpëtuese parandaluan që ajo të shkonte drejt bregut në një operacion shpëtimi 12 orë.

Ekipet vullnetare të anijeve të shpëtimit në Dunmore East, Kilmore Quay dhe Rosslare Harbour shkuan në ndihmë kur transportuesi i mallrave, i cili mbante qymyr nga Gjermania veriore, kërkoi ndihmë urgjente.