Në fokus lufta në Ukrainë/ Zbardhet biseda mes presidentit kinez dhe Joe Biden, çfarë u diskutua mes tyre

110
Sigal

Konflikti dhe konfrontimi nuk janë në interesin e askujt, i tha presidenti kinez Xi Jinping Presidentit të SHBA Joe Biden në një video-telefonatë të premten në mëngjes, sipas mediave shtetërore kineze.

“Marrëdhëniet shtet-shtet nuk mund të shkojnë në fazën e konfrontimit ushtarak. Konflikti dhe konfrontimi nuk janë në interes të askujt. Paqja dhe siguria janë thesaret më të çmuara të komunitetit ndërkombëtar,” citoi CCTV të thoshte Xi në thirrje.

Disa kontekst: Thirrja mes dy liderëve botërorë filloi në orën 9:03 të mëngjesit të së premtes. Ky është diskutimi i tyre i parë i njohur në muaj, tha Shtëpia e Bardhë të enjten.

Kjo vjen disa ditë pasi një kabllogram diplomatik i SHBA-së sugjeroi se Kina ka shprehur njëfarë hapjeje për t’i ofruar Rusisë ndihmën e kërkuar ushtarake dhe financiare si pjesë e luftës së saj kundër Ukrainës. Nuk është ende e qartë nëse Kina synon t’i ofrojë Rusisë atë ndihmë, thanë zyrtarët amerikanë të njohur me inteligjencën për CNN në fillim të kësaj jave.

“Kjo është pjesë e përpjekjeve tona të vazhdueshme për të mbajtur linja të hapura komunikimi midis Shteteve të Bashkuara dhe PRC,” tha Psaki, duke përdorur shkurtesën për Republikën Popullore të Kinës.