Mbretëresha do të humbasë hapjen e Parlamentit për herë të tretë në histori

126
Sigal

Mbretëresha nuk do të marrë pjesë në hapjen e nesërme të parlamentit dhe nuk do ta bëjë këtë për herë të tretë në mbretërimin e saj, njoftoi Buckingham Palace.

Princi i Uellsit do të lexojë fjalimin e Mbretëreshës në emër të saj dhe do të marrë pjesë edhe Duka i Kembrixhit, raporton Sky News .

Gjatë ceremonisë, monarku lexon planet e qeverisë për ligjet e ardhshme.

Deri më tani, mbretëresha e ka humbur hapjen e parlamentit vetëm dy herë gjatë qëndrimit të saj në fron – në vitin 1959 dhe 1963, kur ishte shtatzënë.

Ky është i fundit në një seri ngjarjesh që asaj i është dashur të humbasë muajt e fundit.

Thuhet se prania e saj në ngjarje tani vendoset rast pas rasti.

Në tetor të vitit të kaluar, ajo nuk mori pjesë në shërbimin përkujtimor javor në Cenotaph.

Më pas, në shkurt, ajo rezultoi pozitive për koronavirus dhe pallati tha se kishte simptoma të buta të ngjashme me të ftohtin.

Megjithatë, dy javë pas diagnozës, ajo përsëri mori pjesë në angazhimet virtuale.

Gjatë një takimi virtual të stafit të spitalit në Londër muajin e kaluar, ajo pranoi se ishte “shumë e lodhur dhe e rraskapitur” për shkak të virusit korona.