Mbi 750 protestues të vra.rë, përshkallëzohen kryengritjet në Iran, kërkohet largimi nga regjimi

74
Sigal

Njerëz nga sfera të ndryshme të jetës në Iran po vazhdojnë protestat e tyre kundër regjimit të mullahëve, veçanërisht duke kritikuar politikat katastrofike ekonomike të diktaturës në pushtet. Inflacioni është i shfrenuar, çmimet e mallrave bazë po rriten në qiell, monedha kombëtare e vendit, riali, po zhytet kundrejt dollarit amerikan, ndërkohë që papunësia vazhdon të ngjitet në nivele të rrezikshme.

Ndërsa e premtja shënon ditën e 190-të të kryengritjes mbarëkombëtare të Iranit, njerëzit në qytete të ndryshme anembanë vendit kanë mbajtur mitingje, tubime, demonstrata dhe kanë përdorur metoda të tjera për të shprehur ankesat e tyre. Edhe banorët e provincës Sistan & Baluchestan po nisin protesta të reja sot.

Njerëzit në të gjithë vendin po e mbajnë në mënyrë specifike udhëheqësin suprem të mullahëve Ali Khamenei përgjegjës për mjerimet e tyre, ndërsa dënojnë gjithashtu shtypësit e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) dhe njësitë paraushtarake Basij, së bashku me njësitë e tjera të sigurisë që janë në terren duke shtypur demonstruesit paqësorë.

Protestat në Iran deri më sot janë zgjeruar në të paktën 282 qytete. Mbi 750 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 30,000 janë arrestuar nga forcat e regjimit, sipas burimeve të Organizatës së Muxhahedinëve Popullor të Iranit (PMOI/MEK) opozitare iraniane. Emrat e 664 protestuesve të vrarë janë publikuar nga PMOI/MEK.

Njerëzit në qytetin e Zahedanit, kryeqyteti i provincës Sistan & Baluchestan janë sërish në rrugë këtë të premte duke nisur protestat e tyre të fundit kundër regjimit pas lutjeve të së premtes. Raportet fillestare raportojnë një turmë të madhe vendasish duke mbajtur një demonstratë të madhe dhe duke brohoritur parulla kundër regjimit të mullahëve dhe aparatit të tyre të forcave shtypëse. Kjo është e premtja e 25-të radhazi që këta vendas të guximshëm organizojnë mitingje dhe demonstrata proteste kundër regjimit.

Sloganet e tyre përfshijnë:

“Poshtë Khamenei!”, “Khamenei është një vrasës! Sundimi i tij është i paligjshëm!”. “Monarkia – [regjimi i mullahëve]! 100 vjet krime!”, “Poshtë shtypësi! Qoftë Shahu apo [Khamenei]!”, “Vëllai im martir, unë do të hakmerrem për gjakun tënd!”, “Vdekje IRGC-së!”, “Vdekje Basijit!”, “Ky është mesazhi i fundit: i gjithë [regjimi] është objektivi ynë!”, “Mullahët duhet të humbasin!”, “Unë do të vras ​​ata që vranë vëllain tim!”, “Ne mund të vdesim, por nuk do të jetojmë me turp!”.

Në demonstratën e tyre të sotme protestuesit mbanin pankarta ku shkruhej: “Jo monarkisë! Jo regjimit të mullahëve! Demokraci dhe barazi!”

Duke konfirmuar raportet nga aktivistët lokalë, Netblocks, organizata e observatorit të internetit me bazë në Mbretërinë e Bashkuar që ndjek ndërprerjet dhe mbylljet e rrjetit në të gjithë globin, tha se “të dhënat e rrjetit treguan një ndërprerje të konsiderueshme në lidhjen e internetit në Zahedan” dhe se “incidenti ndjek një model të vazhdueshëm ndërprerjesh të rrjetit. duke synuar protestat gjatë lutjeve të së premtes.”

Presidentja e sapozgjedhur e koalicionit të opozitës iraniane, NCRI, Maryam Rajavi, përshëndeti popullin e guximshëm të Zahedanit dhe të gjithë provincës Sistan & Baluchestan për protestat e tyre të vazhdueshme dhe të pamëshirshme kundër regjimit të mullahëve.

“Përshëndes popullin e Zahedanit që e nisi Vitin e Ri me thirrjet “Vdekje Khamenei!” Mijëra bashkëkombës tanë baluç dolën në rrugë të Premten e parë të Vitit të Ri Persian 1402, duke brohoritur, “Liri për Iranin,” dhe “Vdekje shtypësit, qoftë shahu apo udhëheqësi suprem i mullahëve!” Ata demonstruan edhe një herë vendosmërinë e tyre të vendosur për të çliruar Iranin,” shpjegoi presidenti i zgjedhur i NCRI.

Të premten herët në mëngjes, protestuesit sipas kohës lokale në qytetin Kerman në Iranin jug-qendror dogjën një billbord të madh të ish-shefit të Forcave Quds të IRGC-së, Qassem Soleimani. Ky është një rikujtues tjetër se në kontrast të plotë me pretendimet dhe propagandën e regjimit, populli iranian përbuz dhe urrejë plotësisht Qassem Soleimanin dhe tërësinë e IRGC-së.

Pensionistët dhe pensionistët e Organizatës së Sigurimeve Shoqërore të regjimit filluan të protestojnë dhe të shprehin problemet e tyre ekonomike gjatë një vizite në një vend fetar lokal nga nënpresidenti i regjimit Mohammad Mokhber të enjten.

Protestat në Iran filluan pas vdekjes së Mahsa Amini. Mahsa (Zhina) Amini, një grua 22-vjeçare nga qyteti Saqqez në provincën Kurdistan, në Iranin perëndimor, e cila udhëtoi për në Teheran me familjen e saj, u arrestua të martën, më 13 shtator, në hyrje të autostradës Haqqani nga regjimi i regjimit. e ashtuquajtura “Guidance Patrull” dhe transferohet në agjencinë “Moral Security”.

Ajo u rrah brutalisht nga policia e moralit dhe vdiq nga plagët e saj në një spital të Teheranit më 16 shtator. Ngjarja shkaktoi protesta që u përhapën shpejt në të gjithë Iranin dhe ringjallën dëshirën e njerëzve për të përmbysur regjimin.