Lufta e pashmangshme në kufirin ruso-ukrainas? SHBA dërgon ngarkesën e radhës me armatime në Kiev

95
Sigal

Një avion amerikan që transportonte pajisje ushtarake dhe municione zbarkoi sot në Kiev, dërgesa e tretë e një pakete sigurie prej 200 milionë dollarësh në mbështetje të Ukrainës, e cila po përgatitet për një sulm të mundshëm ushtarak rus.

“Partnerët tanë po rrisin shtrirjen e ndihmës ushtarake. Dhe sot ne mirëpresim avionin e tretë nga qeveria amerikane si pjesë e kësaj ndihme” u tha gazetarëve ministri ukrainas i Mbrojtjes Alexei Reznikov para uljes. Shtetet e Bashkuara janë një mbështetëse e fortë e Ukrainës në përpjekjet e saj për të penguar një ofensivë të re nga Rusia, e cila ka mobilizuar trupa pranë kufirit ukrainas. Moska mohon se një planet sulm.

Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar më shumë se 650 milionë dollarë ndihmë sigurie për Ukrainën vitin e kaluar dhe më shumë se 2.7 miliardë dollarë në total që nga viti 2014, pas aneksimit të gadishullit të Krimesë nga Rusia.