Ishte më i kërkuari në listën e Interpolit nga Britania, publikohet videoja e krimit makabër

396
Sigal

Një nga të arratisurit më të kërkuar të Britanisë është dënuar për vrasjes pas një kërkimi ndërkombëtar prej 3 vitesh e gjysmë. Shane O’Brien preu në qafë 21-vjeçarin Josh Hanson pas një bisede të shkurtër në një bar në Hillingdon, në perëndim të Londrës, në tetor 2015.

31-vjeçari ishte në listat e Interpolit dhe “më të kërkuarve” të Europol para se të ekstradohej nga Rumania në prill, shkruan BBC.

Një juri Old Bailey diskutoi për 55 minuta para se ta shpallte atë fajtor.

Punëtori i këshillit Z. Hanson u godit me thikë para të dashurës së tij dhe pësoi një plagë 37 cm nga veshi i majtë në anën e djathtë të gjoksit të tij në 11 tetor 2015, dëgjoi gjykata.

O’Brien doli me qetësi jashtë shiritit përpara se ta ndihmonte miku i tij “Vanessa”, i cili siguroi një aeroplan privat duke e marrë nga aeroporti i Biggin Hill për në Holandë.

Ai rriti flokët dhe la mjekrën, ndërsa bëri tatuazh emrin e fëmijës së tij. Më pas përdori dokumente të rreme identiteti për të udhëtuar në vende përfshirë Gjermaninë, Belgjikën dhe Republikën Çeke. Miqtë e ndihmuan O’Brien të shmangte policinë pasi ai u shtua në listat e Europol dhe në listën e më të kërkuarve nga Interpoli.

Pavarësisht se u arrestua në Pragë në 2017 për sulm, ai arriti të shpëtojë kur u la me kusht dhe filloi të përdorë emri Enzo Melloncelli.

O’Brien u tha juristëve se ai ishte ndjerë i kërcënuar nga “gjuha trupore shumë agresive” e Z. Hanson natën e sulmit. Ai tha se ndjeu që zoti Hanson ishte “gati të sulmojë”.

Në kohën e mbylljes së barit ai iu afrua viktimës së tij dhe e pyeti: “Cili është problemi juaj?”, Përpara se të nxirrte thikën nga xhepi i xhaketës dhe ta godiste fatalisht

Ai do të dënohet në 17 tetor.

Së fundmi janë publikuar edhe pamjet filmike të momentin të krimin me lejen e familjes së viktimës.