Sigal

Clara Malagon, 22 vjeç, ishte në detyrë si infermiere natën e bombardimeve të tmerrshme të Manchester Arena që la të paktën 22 të vdekur në maj të 2017-ës.

Pas trajtimit të plagëve të viktimave të fëmijëve, Malagon mori pjesë në seanca këshillimi dhe pati një debutim të hollësishëm me mjekët e lartë. Por vetëm shtatë javë pas bombardimeve ajo u gjet e varur në ballkonin e banesës së saj në katin e parë të shtëpisë. Infermierja e  sapo diplomuar  në Universitetin e Mançesterit  kishte patur periudha të depresionit dhe dyshimit të vetëdijes dhe ishte trajtuar disa herë me antidepresivë.

Babai i saj Dr Ignacio Malagon, një konsulent në Spitalin e Ëythenshaëe, qau pasi rrëfeu bisedën që bëri me të bijën.

Clara ishte një infermiere e stafit, por ajo kishte bërë një kurs trajnimi në kujdesin intensiv. Ajo ishte në detyrë në maj të vitit të kaluar gjatë sulmit në Arena. Ishte traumatike për të  edhe unë isha në spital dhe i thashë asaj: ‘A je mirë?’

“Dhe ajo tha:” Po baba, është vërtet e vështirë, kam parë disa nga fëmijët që nuk ia dolën dot. Ajo do të më tregonte për pacientët që ndihmoi, ajo kurrë nuk tha se ajo ndihej e pamjaftueshme dhe e mbingarkuar me punë. Ajo ndau gjithçka me mua. Kisha një marrëdhënie shumë të mirë me vajzën time.

Kur ajo ndihej e stresuar  ajo ndante dhe fliste çdo gjë me mua. Në javët që çuan deri në vdekjen e saj, nuk kishte asnjë bisedë të tillë. Në javë më parë se ajo tha se ishte në tren dhe ajo ishte shumë e zënë me gjërat dhe ajo kishte vizituar një mik në Londër, dhe nuk kishte asnjë ndryshim në të”, tha ai.

Policia shqyrtoi iPad dhe laptopin e infermieres, por nuk gjeti prova që ajo do t’i jepte fund  jetën e saj, ndërsa në një mesazh që kishte ndarë më miqtë e saj në mediat sociale,  ajo shprehej se kishte një terapi të sukseshme.