I nxehti përfshin Europën, temperaturat ekstreme arrijnë deri në 40 gradë celsius

126
People sunbathe at the Cote des Basques beach in Biarritz, southwestern France, on July 30, 2020. - The government, anxious to avoid a new outbreak but wary of clamping down too hard during the summer holidays, has stepped up guidance on social distancing as officials report new contagion "clusters" daily. (Photo by GAIZKA IROZ / AFP) (Photo by GAIZKA IROZ/AFP via Getty Images)
Sigal

Gjatë kësaj fundjave europianët do të duhet të gjejnë një mënyrë për t’u freskuar pasi temperaturat do të rriten në të gjithë kontinentin deri në 40 gradë celsius.

Në Francë, paralajmërohet për goditje nga i nxehti dhe këshillohet që të konsumohen sa më shumë lëngje dhe të qëndrohet në vende të freskëta.

Këta qytetare në Bordo po gjejnë mënyra sesi t’i shpëtojnë valës së të nxehtit.

“Ne vizituam qytetin për një kohë dhe pastaj erdhën këtu për t’u qetësuar pak, sepse në rrugë, është e vështirë të qëndrosh”, thotë Xavier, një turist nga Lioni.

Kjo është vala e parë e nxehtësisë për këtë verë që përfshin edhe Spanjën me temperature që në qytetin Bask do të arrijnë deri në 41 gradë.

Zona e Bilbaos është vendosur në një alarm të kuq dhe edhe në Madrid pritet që temperatura të shkojë 40 gradë celsius, çka është e pazakontë. Qytetarët bëhen gati se si të përballojnë këto ditë.

“Unë po shkoj në shtëpi për t’u shtrirë dhe do të pi shumë ujë”, thotë Elena Martinez, 58 vjeçe.

Ndërkohë edhe në Bosnje, në Mostar, këtë të enjte në hije temperatura arriti në 41 gradë celsius duke shënuar ditën më të nxehtë të vitit.

“Ata na thanë se është alarmi i kuq për valën e nxehtësisë. Thonë se është 40 gradë, por betohem duhet të jetë më shumë se kaq.

Gjithmonë shprehen se është më ftohtë, sepse matin temperaturën në hije, si një milje larg nga këtu. Në diell, është shumë më nxehtë”, thotë Sefkija Bitic, guidë turistike nga Mostar.

Vala e të nxehtit do të vijojë edhe gjatë kësaj fundjave në shumë shtete, ndërsa duke nisur nga e hëna pritet të bjerë intensiteti i temperaturave të larta.