Gjermani/ Njihuni me burrin që merr pjesë në Oktoberfest që prej…

424
Sigal

Në fund të Oktoberfestit të këtij viti, gjermani Guenter Werner do të ketë kaluar pothuajse 1000 ditë duke përgatitur një tryezë për 60 vjet të pjesëmarrjes së pandërprerë në festivalin më të madh të birrës në botë.

“Asnjëherë nuk kam humbur asnjë ditë”, tha 76-vjeçari.

Ai ishte vetëm 16 vjeç kur mori pjesë për herë të parë në festival në qytetin bavarez të Mynihut.

Oktoberfest zhvillohet çdo vjeshtë për dy javë, në vitin 2019 fillon ditën e shtunë dhe zgjat deri më 6 tetor.

Vitin e kaluar festa tërhoqi më shumë se gjashtë milionë vizitorë.

Werner, nga Pullach afër Mynihut, ka një vend të caktuar në tavolinën 180.