Flet i shëruari i parë nga koronavirusi në Itali: Vetëm një pilulë piva, nuk pata kurrë …

177

Personi i parë që u shërua nga Koronavirusi ka shpjeguar sesi e përjetoi kohën kur ishte i prekur nga ky virus vdekjeprurës.

“Unë kurrë nuk kam pasur ethe. Kam marrë vetëm një pilulë për dhimbje koke … Tani karantina është në shtëpi, atëherë dua të kthehem në punë.”- ka thënë 47-vjeçari nga Vo ‘Eugane, i cili u infektua së bashku me gruan e tij.

Pas vdekjes së Adriano Trevisan, që ishte edhe vdekja e parë në Itali u shtua shumë frika për koronavirusin.

“Unë e bëra atë jo aq shumë për veten time, por për banorët e Vo ‘Euganeo që kisha përreth. Ata më vështruan sikur po ju pështyja në kafen e tyre. Mos u shqetëso, u thashë miqve të mi, jo simptomat, do të jetë negative. Përkundrazi, pozitive. Mjekët më thanë menjëherë: Ne u shtrojmë në spital për të marrë trajtimin e duhur mos u shqetësoni. Të hënën në mëngjes, ajo u kthye në shtëpi dhe u izolua në shtëpi për 14 ditë.”- tha ai.

“Unë jam thjesht një person që shkova në shtëpi, ashtu si shumë të tjerë që së shpejti do ta bëjnë diçka të tillë