Filipine, sulm me granata në një xhami, 2 të vrarë

341
Sigal

Dy teologë islamikë janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur, pas një granate të lëshuar në një xhami në qytetin e Zamboanga, në jug të Filipineve.
Edhe të dielën e shkuar një sulm me bomba në një katedrale katolike në Jolo shkaktoi 21 të vrarë.

Atentatet e fundit vijnë dy javë pas referendumit që sanksionoi krijimin e një province autonome me shumicë myslimane në jug të vendit.