Eurovizion 2024, Izraeli pranon të ndryshojë tekstin e këngës

16
Sigal

Transmetuesi publik izraelit ka kërkuar ndryshime në tekstin e një kënge të paraqitur për konkursin e këtij viti në Eurovizion 2024.

Organizatorët e ndaluan javën e kaluar për shkeljen e rregullave mbi neutralitetin politik.

Transmetuesi izraelit Kan ishte zotuar të mos ndryshonte tekstin e “Shiut të tetorit”, një referencë e dukshme ndaj sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Por presidenti i Izraelit Isaac Herzog bëri thirrje për “rregullime të nevojshme” për të siguruar që Izraeli të mund të merrte pjesë në festivalin europian të këngës.

Izraeli ka fituar katër herë më parë Eurovision Song Contest. Ngjarja e këtij viti do të mbahet në Suedi, i cili fitoi festivalin e vitit të kaluar në maj.

Kan është në procesin e zgjedhjes së hyrjes së tij me “October Rain” (Shiu i tetorit) kryesues dhe “Dance Forever” në vendin e dytë.

Në një deklaratë të dielën, Kan tha se kishte kontaktuar me tekstshkruesit e të dy këngëve dhe u kishte kërkuar atyre që “të ripërshtatnin tekstet, duke ruajtur lirinë e tyre artistike”.

Muajin e kaluar, kur Unioni Evropian i Transmetuesve tha se po vlerësonte tekstin, Kan deklaroi nuk kishte ndërmend ta zëvendësonte këngën.

Hyrja e Izraelit, që do të performohet nga këngëtarja 20-vjeçare Eden Golan, do të konfirmohet të dielën e ardhshme.

Teksti origjinal i “October rain”, i shkruar në anglisht, u publikua në faqen e internetit të Kan muajin e kaluar.

Ato përfshijnë rreshtat “Ata ishin të gjithë fëmijë të mirë, secili prej tyre” dhe “Kush ju tha djem mos qani/ Orë e orë/ Dhe lule/ Jeta nuk është lojë për frikacakët”.

Referenca për lulet ishte domethënëse, sipas gazetës Israel Hayom, pasi shpesh tregon vdekjet e luftës.

Në vitet e mëparshme EBU ka detyruar përfaqësuesit kombëtarë të ndryshojnë tekstet e tyre.

Muzikantë nga vende të tjera të Eurovizionit kanë bërë thirrje që Izraeli të pezullohet për shkak të luftës në Gaza.

Mes tyre përfshihen artistë në Islandë, Finlandë, Norvegji, Danimarkë dhe Suedi, ku disa theksojnë se Rusia është skualifikuar që nga ndërhyrja e saj ushtarake në Ukrainë dy vjet më parë.

Deri më tani, organizatorët e Eurovizionit i kanë rezistuar këtyre thirrjeve, duke argumentuar se situatat në Ukrainë dhe Gaza janë të ndryshme.