Diplomati rus takohet me ambasadorin amerikan në Moskë

112
Sigal

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Ryabkov dhe ambasadori i Uashingtonit John Sullivan janë takuar ditën e sotme në Moskë.

Pas këtij takimi ambasada amerikane ka njoftuar se SHBA-ja mbetet e përkushtuar për të hapur kanale komunikimi me qeverinë ruse për dy arsye, për të çuar përpara interesat e SHBA-së dhe për të zvogëluar rrezikun e e sulmeve në Ukrainë.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Uashingtonit kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët që nga Lufta e Ftohtë pasi Moska dërgoi forcat e saj të armatosura në Ukrainë në fund të shkurtit.