Burg një vit kush shkel urdhrin, qytetarët e Hong Kongut nuk ndalen, protestojnë sërish me maska

263

Vetëm pak ditë më parë në Kinë një ambasadore në Kinë bëri me dije se çdo kush që do të përdorte maska gjatë protestave do të dënohej me një vit burg.

Por marshimet antiqeveritare në Hong Kong janë përshkalëlzuar duke përfunduar në trazira, me sulme ndaj zyrave qeveritare, në një stacion metroje dhe para bizneseve që kanë lidhje me Kinën.

Policia përdori me forcë ujijn dhe gazin lotsjellës për të shpërndarqë turmat, por qytetarët kanë sfiduar urdhërin dhe kanë përdorur maskat gjatë protestave në fundjavë.

Mgjitatë policia ka arrestuar çdo demonstrues që ka mbajtur maskë në fytyrë, ndërsa raportohet që një numër i madh njerëzish janë plagosur.

Ndërkohë pavarësisht motit të keq,dhjetëra mijëra protestues kanë qëndruar në shi, duke treguar rezistencën e tyre, me maska në kokë./BBC