Belgjikë, trupi i masakruar i përket një studenti shqiptar

334
BELGJIKË – Kufoma e masakruar e gjetur në Wemmel në Belgjikë rezulton se i përket një studenti shqiptar. Trupi i 22-vjeçari Xhuliano B., u gjet në një çantë ku mungonte një krah dhe me trup të coptuar. Xhuliano ishte student për Drejtësi dhe Kriminalistikë në Universitetin e Brukselit.
Trupi i tij u zbulua në një fushë më 9 qershor, ku kufoma e masakruar u gjet nga disa punonjës të bashkisë Jette, në një çantë të madhe. Trupit të 22-vjeçarit i mungonin koka, parakrahu dhe pjesa e poshtme e këmbëve.
Për ngjarjen tragjike është lajmëruar familja e shqiptarit, e cila ka mbërritur në Bruksel. Gazeta belge “La Capitale”, raporton se familjarët refuzojnë të pranojnë vdekjen e djalit të tyre duke thënë se Xhuliano është parë i gjallë edhe pas ngjarjes. Por, hetuesit besojnë se tatuazhi që djali kishte në trup është shenjë identifikuese.

I riu shqiptar nuk ishte i panjohur për drejtësiën, pasi më parë 22-vjeçari rezulton i dënuar me 30 muaj burg. Ai rezulton se kur ishte 18 vjeç ka goditur një nga shokët e klasës me shkop bejsbolli, ndërsa në vitin 2014 ëshë arrestuar për trafikim kanabis. Deri tani mbi ngjarjen tragjike ka shumë pak të dhëna pasi shumë pyetje mbeten edne pa përgjigje.