“Asnjë e shtënë…”/ Britania përgenjështron Rusinë: Nuk ka patur goditje me raketa

62
Sigal

Britania ka mohuar prerazi pretendimet ruse se është qëlluar shkatërruesin e Marinës Mbretërore HMS Defender pranë Krimesë.

Dayli Mail shkruan se Rusia u mburr se një Su-24 hodhi katër bomba dhe një anije patrullore hapi zjarr për hyrjen në ujërat ruse pranë Kepit Fiolent në Detin e Zi.

Ministria e Mbrojtjes tha se incidenti nuk ka ndodhur kurrë, duke shtuar se Rusia po kryente stërvitje të paracaktuara dhe Defender po kryente një ‘kalim përmes ujërave territoriale të Ukrainës’.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se një anije patrullë hapi zjarr në 12.06 pasdite dhe qëlloi përsëri dy minuta më vonë në Defender pasi ajo refuzoi të dëgjonte paralajmërimet e radios në lidhje me hyrjen në ujërat ruse gjatë Odesa për në Gjeorgji.

Rreth dhjetë minuta më vonë, Su-24 lëshoi ??katër OFAB-250 në rrugën e anijes britanike, duke e detyruar atë të tërhiqej pasi të dilte dy milje brenda ujërave të tyre, pretendon Rusia.

Por MM tha: “Asnjë e shtënë paralajmëruese nuk është qëlluar ndaj Mbrojtësit të HMS.

‘Anija e Marinës Mbretërore po kryen kalim të pafajshëm përmes ujërave territoriale të Ukrainës në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

‘Ne besojmë se rusët po ndërmerrnin një stërvitje me armë zjarri në Detin e Zi dhe i siguruan komunitetit detar paralajmërimin paraprak të aktivitetit të tyre.

“Asnjë e shtënë nuk u drejtua në HMS Defender dhe ne nuk e njohim pretendimin që bomba u hodhën në rrugën e saj.”

Një zëdhënës i Boris Johnson shtoi: ‘Ne i pamë raportet këtë mëngjes, e pasaktë të thuash që Defender u qëllua ose ishte në ujërat ruse.