Protesta e opozitës, Policia e Shtetit ndihmë nga të huajt, teknologji e fundit për identifikim e protestuesve

467
Ekspertë të huaj të misioneve europiane dhe amerikane që asistojnë Policinë e Shtetit do të monitorojnë sot protestën e opozitës që pritet të nisë në orën 11:00.
Burime zyrtare nga Policia bënë me dije për ‘BalkanWeb’ se këta ekspertë kanë trajtuar blutë për menaxhimin e tubimeve.

Gazetarja Dorjana Bezat raporton se ata do të mbështesin me këshilla dhe teknologji punonjësit e policisë për monitorimin e situatës. Po ashtu, asistencë do të këtë edhe për dokumentimin e protestës dhe reagimin për çdo situatë.

Të njëjtat burime theksojnë se Policia ka vënë në aplikim teknologjinë e fundit, për fiksim, filmim dhe identifikim të personave në protestë. Partia Demokratike ka thirrur sot në protestë mbështetësit e saj në një demonstratë 60 minutëshe në të gjithë Shqipërinë. Sipas raportimeve, do të bllokohen disa nga pikat dhe akset kyçe ndërlidhëse në vend në mbështetje të kauzës së opozitës.
Sigal