Policia arreston 21 anëtarë të rrjetit kriminal nga keta 13 shqiptarë, katër grekë, dy Gjeorgjian, një moldave dhe një bullgar

702
Policia arreston 21 anëtarë të rrjetit kriminal nga keta 13 shqiptarë, katër grekë, dy Gjeorgjian, një moldave dhe një bullgar 
Arrestimi eshte bere ne zonen më problematik në EXARCHIA ne Athinë te cilëve ju gjetën kokaine dhe hashash
Ata vunë Arrestimi Ekam baronëve të drogës shqiptare në Exarchia. Me mënyrën kinematografisë policia e sigurisë dhe trazirave shkatërruar një rrjet mafioz që kishte “pushtuar” zonën e Exarchia dhe shtyjnë kokainë dhe hashash shfrytëzuar paarritshëm mbizotëruese në rajon.
Në kurriz të të arrestuarit, u hartua një dosje për veprat penale të organizimit kriminal, trafikimit të drogës dhe vjedhjeve. I njëjta dosje përfshin edhe pesë anëtarë të tjerë të organizatës, duke përfshirë zyrtarët e burgjeve në burgjet e vendit, të cilët akuzohen për të njëjtat vepra penale.
Në kuadër të operacionit policor janë kryer 25 kërkime në shtëpitë dhe vende të tjera ku ndër të tjera u gjetën dhe konfiskuan:
23 kilogramë kërp,
200 gram kokainë dhe heroinë,
Substanca çrregulluese,
peshore precize,
«Al irsoft” pistoleta e tipit
thika dhe penknives
2 makina,
2 motorra
8.500 euro, si dhe një numër telefonash celularë dhe karta SIM.
Vini re se shumica e anëtarëve të rrjetit penale janë fajësuar në të kaluarën për veprat e trafikut të drogës, plaçkitje, grabitje dhe vjedhje, ndërsa në kurriz te nje 27 vjeç shteti të huaj, lëshoi një bindje me burgim të përjetshëm për vrasje me dashje.
Sigal