Përfshihet nga flakët maja e Bukanikut në Elbasan, rrezikohen sipëfaqe të tëra me pisha, zjarri po luftohet nga ajri

21
Sigal

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë majën e Bukanikut(në njësinë administrative Gjinar) në Elbasan.

Burime bëjnë me dije se zjarri po favorizohet nga era dhe po përhapet shumë shpejt duke bërë që të rrezikohen sipërfaqe të tëra me pisha, dushk dhe shkurre.

Mësohet se terreni kodrinor e bën të pamundur ndërhyrjen nga toka dhe momentalisht po punohet për të shuar flakët vetëm nga ajri.