Meterologu zbulon si do të jetë moti nesër dhe javën e ardhshme, priten sërish ‘valë të nxehti’

129
Sigal

Meterologu Hakil Osmani ka dhënë parashikimin e motit për fundjavën dhe javën që na pret.

Sipas Osmanit, gjatë javës së ardhshme nuk përjashtohet mundësia e reshjeve lokale të shiut, për shkak të prezencës së vranësirave, ndërkohë që temperaturat pritet që të pësojnë një rritje të lehtë.

“Nuk përjashtohet mundësia e reshjeve lokale të shiut, në formën e rrebesheve, nesër sa u takon vlerave termike, pritet që të kemi një rritje me 1 gradë celsius të temperaturave në krahasim me ditën e sotme.

Me nisjen e javës do të kemi sërish prezencë të vranësirave, duke krijuar mundësinë e reshjeve afatshkurtra të shiut. Temperaturat do të kenë një rritje javën e ardhshme, por që do të mbeten në kuadër të temperaturave normale të muajit Korrik.

10 ditëshi i parë do të luhatet në vlerat deri në 36 gracë celsius, pritet që të kemi prezencë të valëve të të nxehtit, në dy muajt e mbetur të verës”, tha Osmani nga për Fax News.