Meta uron mësuesit: Gëzuar 7 Marsin, kjo ditë është reflektim për politikanët, arsimi ka ende sfida të mëdha

88
Sigal

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka uruar të gjithë mësuesit për 7 mars. Nga shkolla Kongresi i Lushnjës, Meta thotë se sot është dita për të marë vendime të mëdha në mbështetje të mësuesve dhe sipas tij arsimi mbetet një sfidë në vendin tonë për të cilin ka ende shumë për të investuar.

“Është një kënaqësi dhe një emocion i veçantë që sot për 7 marsin t’i uroj gjithë mësuesve dhe pedagogëve t’i uroj kudo Gëzuar festën e mësuesit, gëzuar këtë festë të rëndësishme për kombin tonë, pasi me mësuesin, me pedagogun është e lidhur e ardhmja e vendit tonë, aq më tepër sot kur sfidat që ka përpara vendi ynë kërkojnë një investim të jashtëzakonshëm për arsimin dhe dijen. Për ne vendimmarrësit sot është dita për të marrë vendime të mëdha në mbështetje të mësuesve, pedagogëve, në mbështetje të mirëarsimimit të fëmijëve tanë. Kongresi i Lushnjës është një shkollë që më zgjon emocione të veçanta sepse jo vetëm jam ulur këtu për herë të parë në bankat e shkollës, por edhe se këtu ka shërbyer si mësuese për 20 vite nëna ime”, deklaroi Meta.