Lajm i fundit/ Prokurori i Përgjithshëm ‘i fut frikën deri në palcë’ PS, jep urdhrin urgjent, nga sot do…

414
Sigal

Pas përfundimit të procesin zgjedhor, në një kohë që në vendin tonë vijon ende numërimi i votave, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela ka bërë një lëvizje ‘blic’.Ky i fundit ka kërkuar prokurorëve që të intestifikojnë hetimet për krime zgjedhore.Kjo kërkesë e Çelës vjen pas akuzave dhe denoncimeve që PD dhe opozita kanë bërë, duke pretenduar për parregullësi.

Kujtojmë se vetëm dy ditë më parë Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar njoftoi se është duke vazhduar ndjekjen penale për rastet që lidhen me veprat penale në fushën e zgjedhjeve, “Korrupsioni aktiv në zgjedhje” dhe “Korrupsioni pasiv në zgjedhje”.

Hetimi për parregullsitë në procesin zgjedhor është kërkuar edhe nga ndërkombëtarët. Një ditë më parë, ambasadori i Britanisë së Madhe në Tiranë, Duncan Norman, kërkoi  nga institucionet shqiptare të hetojnë të gjitha parregullsitë e pretenduara në lidhje me procesin.